Svijet

(VIDEO, FOTO) Putin Teheranu šalje MOĆNO ORUŽJE: Otvoreno novo poglavlje saradnje između Irana i Rusije

Iran je otvorio opasno novo poglavlje u svojim odnosima sa Rusijom 2022. pristajući da isporuči hiljade borbenih dronova i projektila za pomoć Moskvi u njenom ratu protiv Ukrajine.

Žena prolazi ispred anti-izraelskog panoa
FOTO: ABEDIN TAHERKENAREH/EPA

Taj ojačani odnos sada doprinosi učvršćivanju sporazuma između Moskve i Teherana, uključujući obećanje Kremlja da će snabdjevati svog saveznika naprednim borbenim avionima i tehnologijom protivvazdušne odbrane, resursima koji bi mogli da pomognu Teheranu da ojača svoju odbranu od bilo kakvih budućih vazdušnih udara Izraela ili Sjedinjene Države, kako procjenjuju za “Vašington post” neimenovani evropski i bliskoistočni obavještajni zvaničnici i stručnjaci za oružje.

iranski projektili
FOTO: ABEDIN TAHERKENAREH/EPA

Nije poznato koliko je sistema isporučeno i raspoređeno, ali ruska tehnologija mogla bi da pretvori Iran u mnogo strašnijeg protivnika, sa poboljšanom sposobnošću obaranja aviona i projektila, tvrde zvaničnici i stručnjaci, prenosi Jutarnji list.

Pročitajte još

Ugovori o oružju, čiji neki detalji nisu objavljeni, dio su šire saradnje koja uključuje proizvodnju vojnih dronova u Rusiji, dijeljenje tehnologije protiv ometanja i procjene naoružanja raspoređenog protiv snaga u Ukrajini opremljenih NATO u realnom vremenu, saopštili su obavještajni zvaničnici i stručnjaci.

Saradnja donosi značajne koristi za obje zemlje, podižući status Irana od mlađeg saveznika do strateškog partnera.

vladimir putin obraćanje poslije terorističkog napada
FOTO: PAVEL BYRKIN/EPA

– To više nije dinamika odnosa pokrovitelj-klijent, gdje Rusija ima svu moć. Iranci imaju koristi od ove promjene. Priroda njihovog odnosa prevazilazi puku isporuku stvari. Tu je i transfer znanja, tu su i nematerijalni dobici – kaže Hana Not, direktorka Evroazijskog programa za neproliferaciju Centra Džejms Martin.

Avioni Su 35

Obavještajni zvaničnici govore o sporazumima dogovorenim u tajnosti o snabdjevanju Irana sa ruskim lovcima Su-35, što bi potencijalno značilo dramatičnu nadogradnju iranskih vazduhoplovnih snaga koje se uglavnom sastoje od obnovljenih američkih i sovjetskih aviona izgrađenih prije 1979. Moskva se takođe obavezala da će pružiti tehničku pomoć u vezi sa iranskim špijunskim satelitima, kao i pomoći u izgradnji raketa za slanje više satelita u svemir, rekli su zvaničnici.

Istovremeno ne postoje javni dokazi da su avioni Su-35 zaista isporučeni, a razlog zastoja u realizaciji tog posla moglo bi biti kašnjenje Teherana u plaćanju, kako kaže upućeni američki i bliskoistočni obavještajni zvaničnik.Bez dokaza da je Su-35 isporučen

Iran želi i ruski S-400

Kada su odbrambeni resursi u pitanju, Iran je dugo vremena tražio vrhunske ruske protivavionske sisteme kako bi zaštitio svoje nuklearne i vojne objekte od mogućih američkih ili izraelskih udara.

Teheran je 2007. sklopio ugovor o kupovini ruskog PVO sistema S-300, ali je Moskva odložila isporuku zbog pritiska SAD i evropskih sila.

Samonametnuta zabrana isporuke okončana je 2016, a iranski S-300 je postao operativan 2019.

Iran je od tada pokušavao da kupi još napredniji ruski sistem S-400, ali nije poznato da li ga je Moskva isporučila. Neke varijante sistema S-400 opremljene su radarima koji mogu da pobijede stelt tehnologiju koju koriste savremeni borbeni avioni. Rusija je rasporedila S-400 da zaštiti svoje vojne baze u Siriji, a oni predstavljaju potencijalno smrtonosnu pretnju za američke i izraelske avione koji povremeno deluju u sirijskom vazdušnom prostoru.

Zajednički poduhvat

U izraelskom napadu napadu na iranski konzulat u Damasku 1. aprila ubijena su dva iranska generala, što je dovelo do odmazde Irana lansiranjem dronova i projektila na Izrael. General-pukovnik Herci Halevi, načelnik Generalšaba izraelskih odbrambenih snaga (IDF), rekao je u ponedjeljak da će Izrael odgovoriti na napad Irana.

Iranska vojska
FOTO: ABEDIN TAHERKENAREH/EPA

Ukoliko se isporuče, nove ruske protivvazdušne rakete i antistelt sistemi, raspoređeni da zaštite podzemne baze u Stenovitim planinama, sigurno bi učinili iranski vazdušni prostor “opasnijim mjestom”, kaže Kan Kasapoglu, viši saradnik Instituta Hadson.

– Ovo je važno u trenutku kada se režim brzo i nekontrolisano kreće ka stvaranju (nuklearne) bombe – rekao je Kasapoglu, dodajući da će se “svaki sukob (sa Izraelom) dogoditi u iranskom vazdušnom prostoru, na kojem Teheran imati prednost”.

Moskva takođe ima koristi od ove saradnje. Uz hiljade dronova nabavljenih od Irana, Rusija je krajem prošle godine odlučila da kupi dodatnu vojnu opremu vrijednu oko dvije milijarde dolara, uključujući odbrambene sisteme protiv dronova koji su postali glavni prioritet za ruske generale u Ukrajini, kako su rekla dva obavještajna zvaničnika. Iran je odvojeno pristao da proda Rusiji projektile zemlja-zemlja za upotrebu u Ukrajini pa se, prema novoj obavještajnoj procjeni, očekuje da će uskoro da krene i isporuka oružja. Obavještajne agencije za sada nemaju dokaz da su projektili isporučeni.

Proizvodnja borbenih dronova u međuvremenu je postala zajednički poduhvat dvije zemlje zemalja, kako kažu zvaničnici.

Rusija, koja je na početku rata imala samo nekoliko dronova na bojnom polju, u jesen 2022. počela je da koristi dva tipa dronova “šahed” iranske proizvodnje – dalekometne “šahed-131” i “šahed-136”.

Sredinom prošlog ljeta Rusija je počela samostalnu proizvodnju “šaheda-136” iranskog dizajna u fabrici u Alabugi, gradu u regionu Tatarstan. Ruski dokumenti koje je prošle godine imao uvid “Vašington post”, govore o planovima za proizvodnju 6.000 dronova do ljeta 2025, koji će biti korišćeni u napadu na ukrajinske snage, elektrane i drugu vitalnu infrastrukturu.

Zabrinuta zbog ruske domaće proizvodnje, ukrajinska vojska je 2. aprila izvršila napad dronom na kompleks Alabuga.

Tiho jačanje

Nedavno su Moskva i Teheran počeli sarađivati i na novim vrstama dronova, prema obavještajnim izvorima i procurelim dokumentima. Mnoštvo ruskih i iranskih mejlova i zapisa koje je objavila hakerska grupa “Prana netvork” navodno su ukradeni s iranskog servera povezanog s Iranskom revolucionarnom gardom (IRGC) ranije ove godine.

Između ostalog, tu su bili detalji posjeta iranskih i ruskih delegacija u obilasku pogona oružja u obje zemlje. Posjeta Iranaca fabrici “NPP Start” opisana je u ruskom “programu” posjeta, koji je uključivao obilaske odbrambenih objekata u pet gradova.

Dokument su potpisali zvaničnici kompanije “Tehnodinamika”, koja upravlja “NPP Startom”, i ruskog Ministarstva odbrane. Dvojica zvaničnika u administraciji američkog predsjednika Džoa Bajdena priznala su da su njihove obavještajne agencije pomno proučavale procurele materijale i da ne osporavaju njihovu autentičnost, a ni Rusija ni Iran nisu javno reagovali na curenje.

iranski dron Mohajer 10
FOTO: ABEDIN TAHERKENAREH/EPA

Zajednička proizvodnja dronova donosi značajnu korist Iranu, uključujući i procenu njihovih mogućnosti na ukrajinskim ratištima. Dejvid Olbrajt, stručnjak za iranske oružane sisteme, kaže da procurili dokumenti daju dokaze da su ruski inženjeri napravili poboljšanja u dizajnu iranskih dronova.

– Greške i nedostaci u dizajnu su identifikovane i popravljene. I Iran bi imao koristi od toga – rekao je on.

Čak i ako ruski sistemi poput S-400 još nisu prodati Iranu i tamo raspoređeni, Olbrajt kaže da bi razmjena informacija o dizajnu i tehnološke ekspertize mogle tiho da ojačati iranske sposobnosti bez izazivanja alarma na Zapadu.

– Možda nećete uočiti ništa – rekao je on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu