Politika

(VIDEO, FOTO) Stao na stranu Srba: Eskobar jasno rekao koga smatra odgovornim, ovo su 3 KLJUČNE PORUKE koje je poslao Prištini

Specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan, Gabrijel Eskobar nije ni krenuo nazad u SAD, a stigla je vijest da će Priština poslije osam godina odbijanja vratiti manastiru Visoki Dečani 24 hektara zemljišta.

(VIDEO, FOTO) Stao na stranu Srba: Eskobar jasno rekao koga smatra odgovornim, ovo su 3 KLJUČNE PORUKE koje je poslao Prištini
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Jasno je da je pritisak na tamošnjeg premijera Aljibina Kurtija urodio plodom, ali to nisu jedine poruke koje je specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan poslao.

Najmanje ih je tri: počistiti nered poslije ukidanja dinara, formirati Zajednicu srpskih opština (ZSO) i ukloniti sve šumove na vezi sa Zapadom.

Dan pred pojsetu Eskobar je javno saopštio da u Prištinu putuje kako bi pokrenuo i nju i Beograd da poštuju dogovoreno u Briselu i da to sprovode u dobroj volji i spriječe provokacije.

– To je i razlog mog putovanja na Kosovo – rekao je Eskobar.

Kurti se o prvu poruku oglušio, ali dio analitičara je posjetu visokog zvaničnika SAD vidio kao “izuzetan pritisak i veliko poniženje Kurtija”.

– Ono što vidim u cijeloj ovoj posjeti Eskobara, vidim izuzetan pritisak, ali i poniženje Kurtija, koji neprestano insistira da se problem sa Srbijom zatvori u okviru njegovog mandata – rekao je politički analitičar iz Prištine Vehbi Kajtazi, prenosi Kosovo online.

Eskobarova poseta Prištini je završena juče, a tokom njegove turneje razgovarao je sa svima: predstavnicima Prištine, sveštenstvom SPC, predstavnicima NATO, nevladinim organizacijama, građanima…

Ovo su tri ključne poruke.

Pod hitno riješiti ukidanje dinara

Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil rekao je da je Eskobar “poslao prilično oštre i jasne poruke kosovskom rukovodstvu” , da je potrebno riješiti više problema, i da je pitanje ukidanje dinara najsvježije i možda i najteže.

Priština je od 1. februara uvela zabranu korišćenja dinara na Kosovu, što je za tamošnje Srbe izazvalo velike probleme: značajno je otežano isplaćivanje novca.

Ključna poteškoća se tiče toga da oko 100.000 primalaca srpskih zarada i pomoći je onemogućeno da bude redovno ili neometano isplaćivano.

Eskobar je rekao da se ova tema hitno stavi na sto, i krikovao da “Kosovo želi da uvede evro kao sredstvo plaćanja za manje od tri nedelje, dok je Francuskoj trebalo skoro godinu dana”.

– Radi se o hitnom humanitarnom pitanju kojim se odmah moramo pozabaviti i nadam se da je vlada pripremljena da bude fleksibilna za razgovore o ovome u okviru dijaloga u utorak u Briselu – kazao je Eskobar, nakon razgovora sa kosovskim premijerom u Prištini.

Tokom posjete unutrašnjosti Kosova i razgovora sa lokalnom srpskom zajednicom iz Goraždevca, Eskobar nije krio da su problemi sa kojima se suočavaju ostavili jak utisak na njega.

Rekao je da “pate i da se suočavaju sa realnim problemima”, da je teško čuti te priče i ostati ravnodušan, i poručio srpskoj zajednici da američka vlada želi da Srbi žive na KiM u uslovima bezbednosti, sigurnosti i dostojanstva.

Eskobar je juče, na kraju posjete, rekao da nije uspio da obaveže Kurtija da suspenduje ukidanje dinara, i da “sada hitno mora da se uradi nešto”.

Formirati ZSO

On je bez uvijanja rekao da čekanje na formiranje ZSO nije opcija. Kritikovao je Prištinu da nije dala nikakvo obrazloženje zašto nije počela sa formiranjem zajednice, čime bi se transparentno riješilo pitanje dinara na Kosovu.

– Nikada nismo dobili pun i razložan odgovor zašto Priština ne sprovodi nešto na šta se pravno obavezala. Kosovo treba da krene naprijed sa tim pitanjem. ZSO nije nova Republika Srpska, nije država u državi, nema izvršnu vlast i ne postoje nikakve ustavne prepreke za njeno formiranje – kazao je Eskobar.

Isto je rekao i Hil, koji ocjenjuje da bi formiranjem ZSO svi ostali problemi, kao što su paralelne strukture ili upotreba dinara, trebalo da budu riješeni ističući da je pitanje samo kada će biti formirana, a ne da li će se to desiti.

Pročitajte još

– Pitanje je samo kada, a ne da li će se to desiti. Logika je veoma jasna, obe strane su to već dogovorile, to želi EU i to će se i ostvariti. Nadam se da će se nešto i preduzeti po tom pitanju – kazao je Hil.

Bićete odgovorni

Bilo je evidentno da se Kurti oglušava o savjete i apele Zapada, ali Eskobar je jedan od rijetkih koji je bez dlake na jeziku to i objelodanio.

– SAD trenutno imaju problema u komunikaciji sa premijerom Kurtijem – rekao je Eskobar.

Kazao je da Kosovo ignorisanjem dijaloga ignoriše evropske partnere.

– Međutim, SAD nisu usamljene u tome, Kosovo ima problem u komunikaciji i sa Evropskom unijom, NATO, Velikom Britanijom, Albanijom i Severnom Makedonijom. Vašington želi da sa Prištinom ima partnerstvo kakvo je imalo ranije – kazao je specijalni izaslanik.

Jasno je ukazao na posljedice.

– Priština ignorisanjem dijaloga sa Beogradom ignoriše svoje evropske partnere koje je zbog toga nemoguće ubijediti radi dalje integracije u međunarodnoj areni – rekao je Eskobar, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu