Društvo

(VIDEO) Mlada iz Kine i mladoženja iz Srbije na starinskoj svadbi u selu kod Kosjerića: Đorđu je ovo ŠESTA DJEVOJKA iz Šangaja

 Od početka godine u Srbiji je organizovano 25 svadbi u kojima su se Kineskinje udale za Srbina. Tako je i mlada devojka iz Šangaja, koja je sa porodicom došla u selo nadomak od Kosjerića, na tradicionalnoj srpskoj svadbi rekla DA Đorđu Ostojiću. Ali, Đorđu je ovo šesta KIneskinja sa kojom se vjenčao.

srpsko kineska svadba
FOTO: BLIC/SCREESNHOT

Naravno, ne radi se ovdje o pravim brakovima: jedino je svadba prava i to po narodnim običajima iz sedmadesetih godina prošlog vijeka.

Radi se o posebnom programu za kineske turiste koji borave u Srbiji. Domaćini svojim gostima iz daleke zemlje organizuju pravu pravcatu svadbu, u kojoj je “mlada” Kineskinja, djevojka iz turistički grupe, a “mladoženja” Srbin iz etno sela, koje organizuje hepening.

Djever iz Nankinga, kuma iz Pekinga

Svi turisti iz grupe su svatovi i svako dobija po neku ulogu: djevera, kuma, djeveruše, starog svata.

Kao i svaka svadba, tako i ova srpsko – kineska počela je dočekom gostiju, uz pjesmu i kolo, piše Blic.

-Ono što mogu da vide kod nas je nematerijalno kulturno naslijeđe, kultura oblačenja, hrana, pjesme i igre iz svakodnevnog života. Svadba je koncipirana kao da je iz 70-tih godina prošlog vijeka- objašnjava Željko Sredić, iz Etno sela “Gostoljublje” u Kosjeriću.

Nakon oblačenja garderobe sa srpskim tradicionalnim motivima, svadbena povorka kreće kući gde se nalazi mlada. Sledi niz svadbenih običaja – kupovina mlade, obaranje jabuke i naravno kolo.

-Veoma je interesantno. Ovo je nezaboravno iskustvo i srećna sam što sam prisustvovala ovom događaju – kaže Kineskinja koja je postala “srpska snajka”.

Svaka svadba je doživljaj za sebe

-Nakon što oborim jabuku, ide običaj kupovanja mlade. Zatim ima običaj da joj dam tri puta vodu iz moje ruke. To predstavlja neki vid čišćenja svih grehova, tako se mlada čisti od prethodnog života. Takođe, kod njih nema običaj ljubljenja u obraz tri puta i onda su malo stegnuti – kaže Đorđe Ostojić, koji je već iskusan “mladoženja”.

Pročitajte još

Prikaz svadbenih običaja nastavlja se uz bacanje jabuke i sita sa žitom preko krova kuće. Na žalost, ni jedno sito se nije zadržalo na krovu, što po srpskim običajima znači, da mlada neće ostati u toj kući.

Ali, ako ćemo pravo, neće ni ostati: nakon svadbe, vratiće se u Kinu.

Očekivano, Kinezi i Kineskinje na srpskim svadbama najviše vole da se – slikaju. Većina njih dolazi iz milionskih industrijskih gradova, i kada se odjeveni živopisne narodne nošnje, kojima dominira bijelo, uslikaju na zelenoj livadi ili u voćnjaku. to im je uspomena za cijeli život.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu