Društvo

Vigemark u Šamcu: Razgovori o rezultatima sanacije štete od poplava iz 2014.

Specijalni predstavnik EU u BiH Lars-Gunar Vigemark i zamjenik rezidentnog predstavnika Razvojnog programa UN (UNDP) u BiH Suhrob Hošmuhamedov posjetili su danas opštinu Šamac i sa njenim predstavnicima razgovarali o rezultatima pomoći koju su EU i UNDP obezbijedili u oporavku od poplava iz 2014. godine.

Vigemark u Šamcu: Razgovori o rezultatima sanacije štete od poplava iz 2014.
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Domaćin posjete, načelnik opštine Šamac Đorđe Milićević, goste je u opštinskoj upravi upoznao o postignutim rezultatima na ovom planu, nakon čega su posjetili Osnovnu školu i Dom zdravlja, kao i porodicu Milice Voćkić, čiji je jedan sin lice sa invaliditetom, a kojoj je nakon poplava izgrađena kuća u Novom Selu.

Vigemark je rekao da su u okviru Programa za oporavak od poplava stambeno zbrinjavanje, u Šamcu izgrađene nove kuće za četiri porodice, čiji su domovi uništeni u poplavama 2014. godine, dok su za 17 porodica sanirani.

On je naveo da je za 17 stambenih jedinica i četiri novoizgrađene kuće uloženo oko 320.000 KM, od čega je opština Šamac izdvojila 20.000 KM – po 5.000 KM za svaku kuću, a ostala sredstva obezbijedila je EU. UNDP BiH realizovao je Program za oporavak od poplava.

Vigemark je izrazio zadovoljstvo što su posjetili porodicu Voćkić, kojoj je kuća izgrađena uz sufinansiranje EU i dodao da je za područje opštine Šamac od 2014. godine do danas uloženo šest miliona KM.

– Prije pet godina imali ste velike poplave, a EU je odmah pružila podršku u procesu obnove i izgradnje, ali i sprečavanju poplava. Ostaje i dalje potreba naše saradnje EU i domaćih vlasti po ovom pitanju. Dosta smo naučili iz svih aktivnosti kroz sredstva EU i svih naših domaćih partnera. Možemo i trebamo sarađivati, jer rezultati koje vidimo su impresivni – rekao je Vigemark.

On je dodao da je posjetio Osnovnu školu i Dom zdravlja čiju je obnovu pomogla EU, zahvaljujući čemu su te ustanove danas u boljem stanju.

– Imali smo iskustva u saradnji sa puno ustanova, privrednih subjekata i zahvaljujući realizaciji ovog programa imali smo priliku da podržimo osnivanje stotina novih radnih mjesta, a takođe sarađivali sa ranjivim kategorijama, licima sa invaliditetom, Romima i doprinijeli stvaranju boljih prilika za sve – naveo je Vigemark.

Hošmuhamedov je rekao da opština Šamac predstavlja sjajan primer saradnje EU, Razvojnog programa UN i lokalne samouprave, u periodu nakon poplava.

On je podsjetio da je EU za rješavanje problema od poplava u BiH uložila 17 miliona evra, uz prateće sufinansiranje domaćih vlasti.

– U Šamcu smo finansirali izgradnju četiri objekta, dok ih je 17 obnovljeno. Prioritet je išao za najugroženije kategorije domaćinstava koja imaju lica sa invaliditetom, poput porodice Voćkić, kojoj smo osigurali da u stambenom smislu uživaju kao i druga domaćinstva – rekao je Hošmuhamedov.

Milićević je zahvalio Kancelariji EU i UNDP-u na svim projektima do sada, ističući da je opština Šamac dobar primjer saradnje predstavnika Kancelarije EU u BiH, opštinske uprave i UNDP-a.

On je rekao da su u opštinu Šamac od 2014. godine uložena značajna sredstva za obnovu kompletne infrastrukture, od čega je 10 miliona KM izdvojeno iz projekata UNDP-a i Kancelarije EU.

– Tu su obnove osnovnih škola, Doma zdravlja, Centra za socijalni rad, opštinske uprave i mnogi drugi infrastrukturni projekti. Realizacija svih projekata iz 2014. godine govori o značaju prisustva kancelarije EU u BiH i o značaju jedne brže i značajnije saradnje između lokalnih samouprava u Srpskoj i BiH, te EU i UNDP – istakao je Milićević.

Milićević je dodao da bi Šamac nakon 2014. godine, bez pružene podrške, danas izgledao drugačije.

– Nastavljamo veoma uspješnu saradnju UNDP, EU i opštine Šamac. Za projekat stambenog zbrinjavanja – rekonstrukcije 17 objekata i izgradnje četiri nove kuće, opština Šamac izdvojila je 20.000 KM, kao i sve neophodne dozvole – naveo je Milićević.

On je dodao da je opština Šamac danas izrazila potrebu za saradnjom sa svim nivoima vlasti i da očekuje pomoć EU i UNDP-a u vezi sa nebranjenim dijelom uz rijeku Bosnu u dužini od pet kilometara, za pet mjesnih zajednica.

Milićević je rekao da je riječ o velikom infrastrukturnom projektu i da očekuje da taj problem mogu bar parcijalno početi da rješavaju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu