Banjaluka

Za spomenik pripadnicima Vazduhoplovstva RS u igri DVIJE LOKACIJE

Banjaluka bi mogla dobiti spomen obilježje posvećeno pripadnicima Vazduhoplovstva RS koji su izgubili živote u proteklom ratu.

Za spomenik pripadnicima Vazduhoplovstva RS u igri DVIJE LOKACIJE
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

U igri su dvije lokacije, među kojima je i zelena površina koja se nalazi preko puta Kampusa Univerziteta u Banjaluci.

Za postavljanje ovog spomenika se zalaže udruženje “Vazduhoplovac” iz kojeg poručuju da je njihov cilj da pokažu građanima da je još jedan dio vojske učestvovao u ratu kojeg, kako kažu, “nigdje nema i koji se nigdje ne spominje”.

– Završetkom rata članovi vazduhoplovstva i ono što su postigli je palo u zaborav. Mi želimo to da ispravimo – kazao je predsjednik ovog udruženja Janko Kecman i dodao da bi izgradnja spomenika bila samo jedan korak u tom pravcu.

Idejno rješenje

Ovu zamisao predstavili su i gradonačelniku Igoru Radojičiću u cilju da se obezbijedi adekvatna lokacija za te namjene.

– To bi bila idealna i prije svega simbolična lokacija za tu namjenu, jer se nalazi preko puta Kampusa Univerziteta u Banjaluci. Na tom prostoru se nalazila komanda vazduhoplovstva – rekao je Kecman, dodavši da se druga lokacija nalazi između zgrade Vlade RS i tržnog centra “Delta planet”.

Preduslov za obezbjeđivanje lokacije za podizanje jednog ovakvog spomen obilježja je idejno rješenje izgleda tog spomenika.

– Želimo da nam u tome pomognu mladi ljudi, studenti, koji bi kroz svoje ideje osmislili izgled ovog spomenika i koji bi nama pokazali kako oni vide vazduhoplovstvo. Kako bi došli do odgovarajućeg rješenja raspisaćemo konkurs, a za najbolji prijedlog smo obezbjedili i simboličnu novčanu nagradu. Iako će oni imati kreativnu slobodu, kroz konkurs ćemo navesti koje elemente bi spomenik trebao da sadrži, a to su su avion, orao, znak Vazduhoplovstva RS i imena pripadnika vazduhoplovstva, koji su svoje živote izgubili u proteklom ratu – objasnio je on.

Ciljevi

Pored podizanja spomenika, Kecman kaže da se žele posvetiti i drugim pitanjima.

– Želimo da riješimo stambeno pitanje ljudi koji su bili dio vazduhoplovstva, a veoma mali njih je to pitanje riješio. Kroz rad ovog udruženja u tome želimo pomoći. Isto tako želimo pomoći i porodicama  poginulih i umrlih članova vazduhoplovstva – rekao je Kecman i naveo da se ne radi smo o pilotima aviona i helihoptera već i o članovima raketnih jedinica, ekipama zaduženih za vazdužno osmatranje i drugog osoblja.

Napomenuo je da je jedan od ciljeva očuvanje i njegovanje tradicije, te obilježavanje značajnih datuma iz proteklog odbrambeno-otadžbinskog rata.

Ovo udruženje trenutno broji oko 200 članova. Članovi Vazduhoplovstva RS su u proteklom ratu transportovali preko 17.000 ranjenika i bolesnih, te prevezli preko 200 tona tereta, kojim se snabdjevalo stanovništvo na ovim prostorima i vojska. 

Od mentorstva do savjetovanja

Janko Kecman je naglasio da, između ostalog, žele popularizovati vazduhoplovstvom u RS i BiH. Razvijaće saradnju i s drugim udruženjima iz BiH, ali i međunarodnim, koji rade na afirmaciji ove oblasti.

– Naši članovi, piloti mogu sa svojim dugogodišnjim iskustvom pomoći pri obuci mlađih generacija pilota ili da imaju određenu savjetodavnu ulogu pri izradi ili praćenju određenih zakonskih propisa kojim se regulišu pitanja koja obuhvataju pitanja iz vazduhoplovstva – precizirao je on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu