Društvo

Zakon o socijalnom stanovanju do kraja godine u skupštinskoj proceduri

Zakon o socijalnom stanovanju Republike Srpske do kraja godine trebalo bi da bude upućen u skupštinsku proceduru na konačno usvajanje i on će predstavljati osnovne institucionalne elemente socijalnog stanovanja koji će u narednom periodu biti razvijani na republičkom i lokalnom nivou, saopšteno je iz Ministarstva za izbjeglice i raseljena lica Srpske.

Zakon o socijalnom stanovanju do kraja godine u skupštinskoj proceduri
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Pomoćnik ministra za izbjeglice i raseljena lica Srpske Radovan Grajić rekao je da je izrada zakona o socijalnom stanovanju značajna zbog dosadašnjih i budućih programa i projekata u lokalnim zajednicama, u kojima je trenutno u izgradnji ili će biti izgrađeno više od 1.100 stanova, a još sistemski nije uređen segment socijalnog stanovanja.

Imajući to u vidu, izrada ovog zakona postavlja se kao primarno pitanje koje je neophodno regulisati zakonskim okvirom, kako na nivou lokalnih zajednica tako i na nivou Republike Srpske – istakao je Grajić, koji je i predsjednik Radne grupe za izradu nacrta zakona o socijalnom stanovanju Srpske.

On je naveo da se socijalnim stanovanjem obezbjeđuje organizovano stanovanje određenog standarda, pojedincu ili porodičnim domaćinstvima koja iz različitih, a prije svega ekonomskih i socijalnih razloga, nisu u mogućnosti da samostalno riješe stambeno pitanje na tržištu, a uz različite oblike podrške javnog sektora.

– Nacrtom zakona uređeni svi elementi koji zajedno čine određeni model socijalnog stanovanja, kao i proces finansiranja, prvenstveno zakupnine, koja je osnovni faktor postojanosti ovog modela i sve ono što je u vezi sa socijalnim stanovanjem, a od opšteg je interesa za Republiku Srpsku – rekao je Grajić.

On je naveo da je od svog imenovanja Radna grupa održala četiri sjednice, kao i četiri radionice na kojima su aktivno učestvovali predstavnici 16 lokalnih zajednica-Banjaluke, Prijedora, Gradiške, Modriče, Doboja, Trebinja, Bileće, Nevesinja, Pala, Istočne Ilidže, te Sokoca, Istočnog Novog Sarajeva, Zvornika, kao i Bijeljine, Vlasenice i Srebrenice.

Na radionicama, dodao je on, su učestvovali i predstavnici UNHCR-a, OEBS-a i Katoličkog servisa za pomoć /CRS/, čije su predložene preporuke uvrštene u dokument s ciljem što kvalitetnije izrade nacrta zakona o socijalnom stanovanju Republike Srpske.

Ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica Srpske je na sjednici Vlade Republike Srpske održanoj u septembru prošle godine određeno za nosioca aktivnosti izrade nacrta zakona o socijalnom stanovanju Srpske.

Na istoj sjednici izabrana je i Radna grupa od 11 članova.

Osim predstavnika ovog ministarstva, članove radne grupe čine i predstavnici Ministarstva uprave i lokalne samouprave, Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu