Biznis

Zašto piše "upotrebljivo do" i "najbolje upotrijebiti": Obratite pažnju kada gledate datum isteka proizvoda

Svaki put kada koristimo neki proizvod – bilo da je u pitanju hrana, kozmetika ili kućna hemija - ne bi bilo loše da provjerimo da li je on još uvijek upotrebljiv. A to ćemo najlakše saznati tako što ćemo pogledati datum isteka koji je utisnut na njemu.

žena kupuje mliječne proizvode
FOTO: MI0MIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Dva najčešća tipa oznaka na proizvodima su “upotrebljivo do” i “najbolje upotrijebiti” do nekog određenog datuma. Međutim, kupci često ne razumiju razliku između ova dva veoma različita pojma, pa su ili u riziku da konzumiraju proizvod koji je pokvaren ili potencijalno opasan ili bespotrebno bacaju onaj koji je još uvek sasvim upotrebljiv, piše Blic.

“Upotrebljivo do” (ili “roba upotrebljiva do”)

Ova oznaka se koristi na proizvodima koji su posebno osjetljivi, kao što su svježe namirnice, meso i mliječni proizvodi. Nakon datuma označenog kao “upotrebljivo do”, potrošači bi trebalo da izbjegavaju konzumaciju proizvoda, čak i ako im djeluje da izgleda ili miriše dobro.

Pročitajte još

“Najbolje upotrijebiti do” (ili “najbolji rok za upotrebu do”)

Ova oznaka koristi se na proizvodima koji su manje ojsetljivi i imaju duži vijek trajanja. Nakon datuma “najbolje upotrijebiti do”, proizvodi možda nisu u potpunosti svježi, ukusni ili su izgubili na boji, tvrdoći ili konzistenciji, ali obično su i dalje sasvim bezbjedni za konzumaciju.

Bonus video:

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu