Politika

“ZAUSTAVILI SMO GOMILANJE DUGA” Direktor Poreske uprave Srpske sabrao rezultate rada iz prethodne godine

Poreska uprava Republike Srpske je u prošloj godini nastavila pozitivan trend rasta naplate javnih prihoda u apsolutno svim segmentima, dok je istovremeno zaustavljeno gomilanje duga za poreze i doprinose, koji je u prošloj godini manji za oko 50 miliona maraka, rekao je Goran Maričić, direktor Poreske uprave Srpske.

“ZAUSTAVILI SMO GOMILANJE DUGA” Direktor Poreske uprave Srpske sabrao rezultate rada iz prethodne godine
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Pored toga, Maričić je govorio i o planovima Poreske uprave Srpske za naredni period, dostignućima u oblasti digitalizacije, ali i o rezultatima kontrola u prethodnoj godini.

Prokomentarisao je da je naplata prihoda veća nego proteklih godina.

– Poreska uprava Republike Srpske je u prošloj godini prikupila ukupno 2,740 milijardi KM što je za 10 odsto ili 257,6 miliona maraka više nego u 2020. godini, odnosno za 11 odsto ili 262,3 miliona KM više nego predpandemijske 2019. godine, uz rast naplate po svim vrstama prihoda. Takođe, naplata javnih prihoda u prošloj godini veća je i u odnosu na planiranu naplatu za 2021. godinu, i to za 215,2 miliona KM, odnosno devet procenata vise – kaže Maričić.

– Direktni porezi su u prošloj godini naplaćeni u iznosu od 485,5 miliona KM, što je za pet procenata ili 21,1 milion maraka više nego godinu ranije. U ovom segmentu javnih prihoda, najveći rast ostvaren je kod poreza na dobit koji je naplaćen u iznosu od 243,1 miliona KM, odnosno sedam odsto više, dok je naplata poreza na dohodak ostala na istom nivou kao prethodne godine. Ono što je posebno zanimljivo je činjenica da nije došlo do značajnijeg pada naplate po osnovu poreza na dohodak, iako je Vlada Srpske polovinom prošle godine povećala neoporezivi dio plate sa 500 na 700 KM i na taj način se odrekla dijela prihoda u korist radnika, odnosno odrekla se 51 milion KM na godišnjem nivou.

Što se tiče poreza na nepokretnosti, naplata je u prošloj godini iznosila 26,7 miliona KM ili deset odsto više nego godinu ranije, bez obzira na činjenicu što je značajan broj lokalnih zajednica u Republici Srpskoj, a prvenstveno Banja Luka, smanjio stope poreza za 2021. godinu.

Doprinosi su u 2021. godini naplaćeni u iznosu od 1,792 milijardi KM, što je za 153,6 miliona maraka ili devet odsto više nego u 2020. Godini – kaže on.

FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

 Na pitanje o tome šta je uticalo na povećanje naplate javnih prihoda u 2021. Maričić odgovara:

– Pozitivne efekte na zapošljavanje, naplatu javnih prihoda i oporavak od negativnih uticaja korona virusa po privredu svakako su imale i mjere Vlade Srpske, jer je očigledno da nije došlo do smanjenja plata zaposlenih, niti značajnog otpuštanja radnika. Čak naprotiv, došlo je do povećanja plata u Republici Srpskoj, dok su javne zdravstvene ustanove redovno izmirivale tekuće obaveze, što znači da je u zadnje dvije-tri godine zaustavljeno gomilanje duga, a što pokazuju i najnoviji podaci Poreske uprave RS o ukupnom dugu koji je smanjen za oko 50 miliona KM. Podsjećamo da je Vlada RS sa ciljem da zadrži i poveća broj zaposlenih u vrijeme krize u 2020. godini donijela set mjera kojima je to i ostvareno.

Jedan od važnih faktora stabilne naplate je i konstantno uvođenje novih elektronskih usluga od strane Poreske uprave RS, odnosno automatizacija procesa naplate javnih prihoda, koje su olakšale prijavljivanje a samim tim i izmirenje obaveza od strane poreskih obveznika – nastavlja Maričić.

Pod novim elektronskim uslugama Maričić zapravo podrazumijeva sljedeće:

– Novina za poreske obveznike od kraja prošle godine, a koja  će svakako unaprijediti i olakšati komunikaciju sa Poreskom upravom, je puštanje u funkciju „Elektronskog sandučeta“, koje služi kao alat za bezbjednu dvosmjernu komunikaciju između poreskih obveznika i Poreske uprave. Ono je tako koncipirano da se dokument može poslati prema obvezniku ili od obveznika prema Poreskoj upravi RS, odnosno poreskim obveznicima u njihovo „E-sanduče“ stižu poreski dokumenti, koje mogu jednostavno preuzimati, pregledati ili slati u Poresku upravu, putem istog tog „E-Sandučeta“. Uvođenjem ovakve usluge poreskim obveznicima, Poreska uprava Republike Srpske postaje prva poreska administracija koja omogućava ovakav vid komunikacije sa poreskim obveznicima, koji će ubuduće sve imati na jednom mjestu i izvršavati svoje obaveze sa nekoliko klikova.

Inače, Vlada Republike Srpske je u prethodnom periodu obezbjedila formalno pravni okvir za elektronsku komunikaciju sa poreskim obveznicima.

FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

O efektima poreskih kontrola i poreskoj discipline, u smislu izdavanja fiskalnih računa, Maričić poručuje:

Poreska disciplina u RS, u ovom smislu, se može ocijeniti kao zadovoljavajuća, ali tu moramo naglasiti da još uvijek ima neodgovornih pojedinaca koji ili ne izdaju fiskalne račune nakon prodaje ili davanja usluge ili na neki drugi način pokušavaju izbjeći svoje obaveze, čime vrše utaju poreza i stvaraju nelojalnu konkurenciju onim poreskim obveznicima koji izdaju fiskalne račune. Naša obaveza i u narednom periodu će biti da suzbijamo tu nelojalnu konkurenciju i sve obveznike uvedemo u legalno poslovanje.

Iako imamo svega 123 inspektora a desetine hiljada poreskih obveznika, uspijevamo držati poresku disciplinu na zavidnom nivou, jer je apsolutno nemoguće istovremeno držati pod kontrolom sve poreske obveznike. Zato se mnogo oslanjamo na što efikasnije planiranje poreskih kontrola, gdje veliku ulogu igra naše Odjeljenje za upravljanje rizicima, koje prilikom izrade planova kontrola koristi niz parametara, sa ciljem da efekti kontrola budu što veći. I u narednom periodu ćemo intenzivirati aktivnosti na razotkrivanju krivičnih djela kojima se nanosi šteta po budžet Republike Srpske.

Ciljevi i planovi Poreske uprave za 2022. godinu su brojni, piše banjaluka.net.

– Planovi Poreske uprave Republike Srpske imaju tri strateška cilja i opredjeljenja a to su podsticanje dobrovoljnog izvršavanja poreskih obaveza, borba protiv sive ekonomije, te modernizaciju Poreske uprave RS kroz unapređenje ljudskih resursa, organizaciju i bolje korišćenje tehnologija. Sve ove aktivnosti treba posmatrati isključivo u kontekstu njihovog doprinosa ostvarenju jednog od glavnih ciljeva, tj. povećanju naplate javnih prihoda u nadležnosti Poreske uprave RS.

Pročitajte još

Generalno, želimo da u ovoj i narednim godinama nastavimo svoj razvojni put, budemo istinski servis poreskim obveznicima, te obezbjedimo jednake uslove poslovanja za sve poreske obveznike.

Poreska uprava RS planira da i u ovoj 2022. godini nastavi pozitivne trendove u naplati javnih prihoda pa je Planom predviđeno da naplata u ovoj godini bude za tri odsto ili 82 miliona maraka veća u odnosu na naplatu u 2021. godini.

Aktivnosti i očekivani rezultati u 2022. godini definisani su na bazi iskustva, znanja kao i ostvarenih rezultata iz prethodnih godina i u njihovom definisanju učestvovali su svi organizacioni dijelovi Poreske uprave. Očekujemo da će se ciljevi definisani Planom rada za 2022. godinu ostvariti potpunim zalaganjem svih zaposlenih u Poreskoj upravi RS, primjenom savremenih informacionih tehnologija i na temelju kvalitetne organizacione strukture – zaključuje Maričić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu