Svijet

Zemlja postaje sve PLAVLJA, a i mi smo krivi za to

Porast temperatura koji će doći s globalnim otopljenjem, uticaće na boju svjetskih okeana, pa će oni postati plavlji u narednim decenijama, piše BBC.

Zemlja postaje sve PLAVLJA, a i mi smo krivi za to
FOTO: VINOD PANICKER /WIKIPEDIA

Naime, naučnici su otkrili su da će topliji vremenski uslovi uticati na sastav fitoplanktona ili mikroorganizama u okeanima koji apsorbuju i reflektuju svjetlost.

Planktoni su vodeni organizmi koji lebde unutar mora u strujanjima vode. U odnosu na vrstu organizama, planktoni se deli na fitoplanktone ili biljne planktone i zooplanktone ili životinjske planktone.

Biljni plankton je temelj morskog lanca ishrane. Njime se prvenstveno hrane manje ribe, ali i neki kitovi.

Ali naučnici predviđaju da će fitoplanktona u narednim decenijama biti sve manje u okeanima pa će zbog toga doći do promjene boje kod više od 50 odsto svjetskih mora do 2100. godine.

Fitoplanktoni imaju veoma važnu ulogu u našim okeanima. Osim što su izvor hrane za mnoge ribe, oni pretvaraju sunčevu svjetlost u hemijsku energiju i troše ugljenik dioksid. Tokom fotosinteze oslobađaju kiseonik u okeane i mora. Procjenjuje se kako fitoplanktoni fotosintezom proizvedu više od 50% svjetskog kiseonika.

Što je više fitoplanktona u vodi, more ima više zelenkastu boju, a ako ih je manje, okeani postaju plavlji.

(Index.hr)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu