Društvo

Žene u Srbiji kupuju plod za 5.000 evra, a to sa sobom nosi SERIJU OPASNOSTI

Čak oko 150 žena starijih od 45 godina porodilo se u posljednjih šest godina samo u klinici “Narodni front” u Beogradu, pošto su prethodno kupile embrione, koji su im potom usađeni u matericu.

Žene u Srbiji kupuju plod za 5.000 evra, a to sa sobom nosi SERIJU OPASNOSTI
FOTO: SHUTTERSTOCK

Sve ove žene nisu mogle da rode djecu prirodnim putem, pa su za cijenu od oko 5.000 evra „kupile bebe“ na klinikama u Češkoj, Makedoniji, Grčkoj ili Španiji, a u posljednje vrijeme ovakve zahvate radi i nekoliko klinika u Srbiji, piše Blic.rs.

Stručnjaci upozoravaju na potrebu donošenja pravilnika jer privatne klinike omogućavaju i ženama od 60 i više godina da zatrudne, što može biti opasno po njih, a nedostatak regulative omogućava i pojedine procedure koje su etički sporne.

Donacija embriona je dozvoljena novim Zakonom o biomedicinski potpomognutoj oplodnji, ali kako pravilnici još nisu donijeti, ova proceduura se zvanično ne primjenjuje u Srbiji. Donacija embriona bi podrazumijevala da parovi koji su prošli vantjelesnu oplodnju poklone nekom u zemlji ili inostranstvu embrione koji im nisu potrebni. U tu svrhu zamrzavanja embriona i polnih ćelija trebalo bi da bude otvorena banka u Kliničkom centru Srbije. Ipak, privatne klinike na crno trguju embrionima, i mimo etičkih standarda i pricipa dovode u problem i buduće trudnice, ali i njihovu djecu.

Prof. dr Snežana Rakić, načelnica porodilišta u GAK „Narodni front“, upozorava na čitavu seriju opasnosti.

Imali smo slučajeva kod blizanačkih trudnoća gdje su rađene donacije, gdje je od dva blizanca jedan imao Daunov sindrom bez obzira što su podaci o donoru bili dobri. U malom broju slučajeva je kod ovakvih procedura rađena preimplantaciona genetika. U svjetskim centrima koji se bave starijim trudnicima i rade donaciju embriona, obavlja se i preimplantaciona genetika, odnosno nakon oplodnje se bira embrion koji ima najbolje genetske karakteristike, pa tako može da se odabere i pol djeteta – objašnjava profesorka Rakić.

Prema njenim riječima, iako su ljudi koji se bave vantjelesnom oplodnjom pomjerili granice, ne preporučuje se da trudnice budu u starijoj dobi.

– Cijena je oko 5.000 evra i za embrion i jajnu ćeliju, u svijetu je u tu cjenu uključena i preimplantaciona genetika. Ipak, donirani embrioni nisu biološka djeca. Kada pogledate koje su komplikacije, tu su etički i humani kodeksi koji bi trebalo da uzmu glavnu riječ – priča prof. Rakić, jedan od naših najboljih stručnjaka u ginekologiji.

Izvor „Blica“ iz klinike koja se bavi ovakvom trgovinom kaže da ne postoje kompletni podaci o embrionu, poput anamneze bolesti u porodici i slično i da to predstavlja veliki problem.

Starije žene nerijetko tokom čitave trudnoće moraju da leže u bolnicama, a komplikacije koje se javljaju mogu biti opasne po život. Svega 14 odsto takvih trudnoća prođe bez komplikacija.

Novi zakon

Zdravstveni osiguranici moći će da zamrzavaju svoje jajne ćelije o trošku države, da poklanjaju embrione posle vantjelesne oplodnje kako u zemlji tako i u inostranstvu, ali i da ih uvoze, prema novom Zakonu o postupcima biomedicinski potpomognutog oplođenja. Dok pravilnici novog Zakona ne budu donijeti, životi budućih mališana iz epruvete ostajaće nekontrolisani.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu