Politika

Zvizdić požurio, novinari oprezni, Ustavni sud BiH poljuljan: Kakva je sudbina zahtjeva za ocjenu ustavnosti Krivičnog zakona RS

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma BiH, Denis Zvizdić, predao je Ustavnom sudu BiH zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS kojim se kriminalizuje kleveta.

Protest medija protiv zakona o kleveti
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Međutim, šta god da Sud odluči to bi moglo da izazove probleme u praksi, imajući u vidu aktuelnu političku krizu.

Zvizdić je, kao ustavom ovlašteni predlagač, Ustavnom sudu BiH predao zahtjev za ocjenu ustavnosti člana 8. Zakona o izmjenama i dopunama KZ RS koji se zapravo odnosi na novo krivično djelo protiv časti i ugleda.

Odredbe Ustava BiH za koje smatra da su povrijeđene ovim zakonom su: Član I/2. demokratska načela, član II/1. ljudska prava, član II/2. međunarodni standardi u vezi sa nediskriminacijom, zatim član II/3. h) katalog prava, član 10. Evropske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama, te član 19. Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Na prvu, ovakav potez zvuči pozitivno za novinarsku i društvenu zajednicu koja je u proteklim mjesecima uložila ogromnu enegiju u pokušaju da spriječi kriminalizaciju klevete. Ali, to što je zahtjev Zvizdića upućen relativno brzo (jer od stupanja na snagu KZ RS nije proteklo ni sedam dana) rađa sumnju da je napisan brzopleto i nedovoljno argmentovano, što bi moglo da dovede do toga da ga Ustavni sud BiH odbaci. A, to bi eventualno izbilo argumente iz ruku svih onih koji se ozbiljno bave pripremama apelacija ustavnim sudovima RS i BiH protiv izmjenam i dopuna KZ RS, te bi pogodovalo vlasti u Srpskoj na čelu sa Miloradom Dodikom.

Narodna skupština RS
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Drugi problem je više politički, ali ništa manje ozbiljan. U slučaju da Ustavni sud BiH proglasi neustavnim sporne izmjene KZ RS, pitanje je šta bi se dešavalo na terenu, jer Narodna skupština je usvojila zakon kojim se odluke Ustavnog suda BiH ne sprovode na teritoriji RS do daljeg.

Konkretno, u  Zakonu RS o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH piše da se njegove odluke donesene nakon spornih izmjena Pravila Ustavnog suda neće primjenjivati i izvršavati na teritoriji RS sve dok PS BiH ne donese zakon o Ustavnom sudu BiH.

Pročitajte još

– Lica koja su dužna da postupaju po odredbama ovog zakona izuzimaju se od krivične odgovornosti propisane krivičnim zakonodavstvom BiH, u pogledu krivičnih djela u vezi sa izvršenjem ovog zakona i biće zaštićena od institucija Republike Srpske – navodi se u zakonu.

U prevodu, sudije i tužioci u Srpskoj, u slučaju da izmjene KZRS budu proglašene neustavnim, imali bi dilemu: Da li da se povinuju odlukama Ustavnog suda BiH, ili da ih ignorišu, pozivajući se na Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH u RS. Mada su zakonom u Srpskoj „izuzeti“ od krivične odgovornosti, pitanje je kako bi se proveli u disciplinskim postupcima kada ih protiv njih pokrene Kancelarija disciplinskog tužioca VSTS BiH, ako bi, hipotetički, postupali po KZ RS koji je neustavan.

Advokatica Jovana Kisin Zagajac kaže da je podnošenje apelacije pravo ovlaštenih predstavnika i pozdravlja svaki vid borbe za slobodu govora.

– Moram ipak reći da sam malo skeptična kada je u pitanju kvalitet apelacije iz pravog ugla, jer je u ekspresnom roku podnesena. Nadam se da ta brzina neće uticati na kvalitet apelacije, koja opet može da dovede do toga da se ne dobije odgovor Ustavnog suda BiH kakav bi željeli – kaže Kisin Zagajac za Srpskainfo.

Što se tiče Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, dodaje ona, suštinski gledajući, po hijerarhiji pravnih akata tu nema ništa sporno.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Entitetski parlament ne bi mogao da donese takav zakon koji bi uopšte imao pravnu egzistenciju, jer će i taj zakon, po Ustavu, Ustavni sud staviti van snage. Ako ćemo hijerarhijski gledati, odluke Ustavnog suda su konačne i obavezujuće, bez obzira šta entitetski parlament izglasa. Prosto, to je ustavno uređenje BiH po Dejtonu. Ono što se trenutno dešava je politička situacija, ne pravna – dodaje Kisin Zagajac.

U slučaju da Ustavni sud BiH poništi odredbe KZ RS, a redovni sudovi ipak budu krivično procesuirali građane za klevetu, smatra naša sagovornica, svaki građanin ima pravo da podnese apelaciju Ustavnom sudu BiH za zaštitu svojih osnovnih ljudskih prava.

-Tako da i u tim pojedinačnim slučajevima opet može Ustavni sud BiH dati konačnu riječ. Ali bi svakako došlo do jedne vrste pravnog nasilja i meteža ukoliko, suprotno odlukama Ustavnog suda BiH, građani budu krivično procesuirani – zaključuje Jovana Kisin Zagajac.

Predsjednik Kluba novinara Banjaluka, Siniša Vukelić, nada se da potez Zvizdića nije samo politički, odnosno s ciljem ubiranja političkih poena.

Siniša Vukelić na protestu protiv kriminalizacije klevete
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– To bi bilo loše za medije. Vidjeli smo kako se završi kada se politika želi baviti slobodom govora. Mi planiramo i podnećemo apelaciju pred Ustavnim sudom RS i mislimo da je to prva adresa na koju se trebamo obratiti s obzirom da je Narodna skupština ta koja je usvojila ovaj zakon. Zanimljivo je da su političari na nivou BiH i FBiH tek sada shvatili opasnost ovakvog zakona i da su bile vrlo rijetke reakcije tokom prethodnih sedam, osam mjeseci koliko je podignuta prašina od strane medija, međunarodnih i domaćih organizacija. Držali su se po strani ne shvatajući uopšte koliko je ugrožena sloboda govora svih građana – kaže Vukelić za Srpskainfo.

Kazne

Ko o drugom licu iznosi ili pronosi nešto neistinito, znajući da je riječ o neistini, identifikujući to lice trećim licima na jasan način, i na taj način pričini štetu ugledu i časti tog lica, kazniće se novčanom kaznom u iznosu od 1.000 KM do 3.000 KM. Ako je djelo iz stava 1. ovog člana učinjeno putem štampe, radija, televizije, kompjuterske mreže ili drugih vidova komunikacije, na javnom skupu ili na drugi način, zbog čega je ono postalo dostupno većem broju lica, kazniće se novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM. Ako je ono što se iznosi ili pronosi dovelo ili moglo dovesti do teških posljedica za oštećenog, učinilac će se kazniti novčanom kaznom od 3.000 KM do 6.000 KM – jedan je od najspornijih članova KZ RS.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu