Politika

Izdajnici, unitaristi i separatisti su opet MEĐU NAMA: Predizborna kampanja i ove godine kao i prethodnih

Do izbora u Bosni i Hercegovini ostala su još tri mjeseca, a političke stranke i kandidati su već odavno započeli s bitkom za birače i promotivnim aktivnostima.

miting
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Da li će stranke ovaj put biti kreativnije u osmišljavanju svojih kampanja ili će se birači, kao i prethodnih godina regrutovati apelima na ugroženost od onih drugih (Srba, Hrvata ili Bošnjaka), strahom od nestanka Srpske ili BiH, i sličnim pričama?

Sudeći po predizbornim sloganima i porukama koje političari već šalju u javnost, očito je da građani ni ove godine ne trebaju očekivati ništa novo kada je riječ o izbornom marketingu.

Prljavi veš

Medijski prostor već sada obiluje uvredama i klevetama na račun političkih protivnika, što je najbolje vidljivo ovih dana na relaciji PDP-DNS čiji se funkcioneri međusobno optužuju za izdaju, a jedni druge časte i riječima poput „potrčko“, „režimlija“, „pijavica“, „šutač novca“ i slično.

Predizborne kampanje i prethodnih godina obilježili su personalni napadi i spekulacije, prilikom kojih je iznošen privatni ili porodični „prljavi veš”. Obavezan dio predizbornog folklora bio je i govor mržnje, podjela na izdajnike i patriote, bilbordi s likovima partijskih prvaka, a pominjale su se i ustaše, četnici, koncentracioni logori, unitaristi i separatisti, Srpska se „otcjepljivala“, BiH se „branila“, „stranci se miješali u izbore“.

Pojedini političari ubjeđivali su narod da im je „život ugrožen jer stoje na braniku otadžbine“, a u političkom ratu nisu bila pošteđena ni djeca, supružnici, roditelji ili rođaci političkih protivnika, prijetilo se otkazima u javnim ustanovama i preduzećima, optuživalo za izdaju nacionalnih i drugih interesa, krađu, korupciju i nepotizam…

Sve to građani već imaju priliku da slušaju i sada, pa je malo vjerovatno da će se bilo šta promijeniti.

Tome u prilog ide i činjenica da i ove izbore građani pred sobom manje više imaju iste političare, i ista obećanja.

Bildanje patriotskih mišića

U proteklih par godina promijenilo se možda jedino to što političari, osim klasične, koriste i modernu propagandu putem interneta i mobilnih uređaja, pa će tako građani, umjesto fotografija svojih prijatelja i rodbine s mora, planina ili jezera, na društvenim mrežama gledati fotografije političara koji oznojeni skaču i pjevaju pod šatorima, presijecaju vrpce, rukuju se s raznoraznim državnicima, otvaraju ceste, šahtove, tržne centre i slično.

Politička analitičarka Tanja Topić ističe da se malo što promijenilo u predizbornim kampanjama u BiH od devedesetih godina do sada.

FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Doduše, dodaje ona, u ranijim kampanjama je bilo mnogo više programskih sadržaja, dok su sada u fokusu „prljave kampanje“. Umjesto kvalitetnih programa, stranke mobilišu biračko tijelo apelima na ugroženost, nesigurnost i strah, podmetanjima i iznošenjem „prljavog veša“.

– Ranije su se političke partije trudile da prikažu neke kvalitetne programe, ali se već zadnjih nekoliko izbornih ciklusa ta kampanja vodi po vrlo jednostavnoj, populističkoj matrici koja je, uglavnom, protkana zbijanjem nacionalnih redova i bildanjem patriotskih mišića – ističe Topićeva za Srpskainfo.

Vizionari bez vizije

Dodaje da se kampanje sada, uglavnom svode u podjeli na patriote i izdajnike, a da se nigdje ne može vidjeti da je pitanje evropske integracije prioritet ili da se nalazi u samom vrhu ključnih tema koje su se vodile u kampanjama.

U trenutku, kako ističe Topićeva, kada se nalazimo u sunovratu u pogledu ekonomskog i socijalnog stanja i životnog standarda građana, političari još uvijek nisu prikazali viziju, niti neke naznaka ideja na koji način se misle pozabaviti tim problemima.

Pročitajte još

– Iz godine u godinu, iz kampanje u kampanju, ekonomsko stanje i socijalna slika samih građana biva sve gora, a političari i dalje funkcionišu po etno-nacionalnoj matrici – upozorava Topićeva.

Ona ističe da je iznošenje prljavog veša i udarci „ispod pojasa“ nešto što je javnost gledala i prethodnih godina.

Topićeva kaže da je to sad vidljivo na relaciji PDP-DNS, što je novina, jer su se do sada ti „okršaji“ vodili između vlasti i opozicije, a sada se dešava unutar opozicionog bloka.

– Prljava kampanja je već počela pokušajem diskreditacije Jelene Trivić iz svih raspoloživih „oružja“. Ona jeste prva istakla svoju kandidaturu, pa je tako i privukla na sebe sav „bijes“ političkih suparnika – zaključuje Topićeva.

S obzirom na dominaciju „prljave kampanje“ nameće se pitanje imaju li političke partije uopšte svoj programe, ciljeve i projekte?

Proizvodnja straha

Sociolog i univerzitetski profesor iz Mostara, Slavo Kukić ističe za Srpskainfo da političari biraju onu matricu koja se pokazala najefikasnijom, a to je igranje na kartu nacionalizma.

Slavo Kukić
FOTO: N1/SCREENSHOT

– Ništa se specijalno neće promjeniti za ove izbore. Kampanju će ponovo obilježiti tri dominantne etno-nacionalističke filozofije, koje će gro svoje kampanje oblikovati i profilirati izazivajući konflikte i frustracije, neophodne da se homogenizuje vlastito biračko tijelo. Opet će strašiti vlastito biračko tijelo Srbima, Hrvatima ili Bošnjacima, i na taj način vezati svoje biračko tijelo oko sebe po principu “jedan narod, jedna partija, jedan vođa” – napominje Kukić.

On ističe da će to biti dominantno obilježje izbora, koje će narušavati suprotstavljanje unutar pojedinih blokova.

U Srpskoj će to, kaže Kukić, biti dopunjavano pokušajima opozicije da dokažu „kriminal“ SNSD i Milorada Dodika, ali i odgovornost za sve manje Republike Srpske u odnosu na ono koliko je Srpske moglo biti.

U Federaciji BiH, u dijelu u kojem je dominantno bošnjačko stanovništvo, to će, po Kukićevim riječima, biti pokušaj, prije svega, građanskih političkih filozofija, ali i nekih nacionalnih, koji su izvan političkog kursa SDA, da dokažu odgovornost te stranke za stanje u kojem se nalaze Bošnjaci, stalno propadanje ekonomije, kao i demografsko pražnjenje BiH.

– Mislim da će u čitavoj toj priči najmirniji biti prostor na kojem su Hrvati dominantni, a na koji je HDZ stavio svoju šapu preko HNS. Tu će dominirati poruke o ugroženosti Hrvata, prije svega od bošnjačke unitarističke politike. Drugim riječima, postoje finese po kojima se ovi izbori mogu razlikovati u odnosu na sve prethodne, ali su one irelevantne u odnosu na glavnu matricu, koja je dominantna u zadnjih 20 godina – poručuje Kukić.

Prljava kampanja

Potpredsjednica PDP i jedna od kandidatkinja za predsjednicu Srpske na predstojećim izborima, Jelena Trivić, upozorila je ovih dana da se već šest mjeseci nalazi na udarima političkih protivnika, koji je na sve načine pokušavaju diskreditovati, ne štedeći pri tome ni njenu porodicu.

– Očekujem prljavu kampanju, ali ne s naše strane. Meni se provlače u medijima maloljetna djeca i brat, a da ja ničijeg člana porodice nisam spomenula. Spremna sam na to – poručila je Trivićeva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu