Iz našeg ugla

Zabranjeno pušenje

Uprkos Zakonu o zabrani pušenja duvanskih proizvoda na javnim mjestima, usvojenog u Narodnoj Skupštini Republike Srpske davne  2004. godine, a čiji je potpisnik Dragan Kalinić, tadašnji predsjednik entitetskog parlamenta, ništa bitno se nije promijenilo u korist nepušača.

Milan Pilipović
FOTO: SRPSKAINFO

Njihovo zdravlje je uveliko ugroženo, naročito u restoranima, poslastičarnicama i drugim objektima, gdje se priprema i uslužuje hrana. Nije rijetkost da službenici državne administracije, koja je nadležna za kontrolu primjene Zakona o zabrani pušenja, takođe puše, i to u kancelarijama.

Zato i nije čudno niti iznenađujuće da se ovaj zakon ne poštuje. Uostalom, mogli bismo postaviti nagradno pitanje sa vrijednim dobitkom, da li je neko, negdje, bilo kada ili bilo gdje u Republici Srpskoj, kažnjen zbog kršenja Zakona o zabrani pušenja na javnom mjestu.

Prirodno pravo svakog građanina je na zdravlje, na čist vazduh, jer svi moraju biti zaštićeni od uticaja posrednog udisanja duvanskog dima. Takođe je ugrožena životna sredina i pravo građana na tu sredinu. Ko je nadležan za nadzor, takođe je jasno regulisano.

U članu pet navodi se da su to sanitarni, prosvjetni, inspektori rada, zaštite na radu, komunalna policija te policija iz sastava MUP. Svako u svom domenu, ali i svi zajedno. Tako bi, po Zakonu o zabrani pušenja na javnim mjestima, trebalo da bude. A nije.

Ni zakonski propisanih sankcija niko se ne pridržava. A u članu sedam jasno je navedeno da će novčano od pet do 15 hiljada KM biti kažnjeno preduzeće ili pravno lice ukoliko krši zakonske odredbe.

Kazna za odgovorno lice je od 100 do 200 KM, a fizičko, to jest za pušača je 30 KM. Novčanu kaznu naplaćuje inspektor, komunalni policajac ili policajac. A gdje su oni i da li rade ono što zakon od njih zahtijeva?

Odgovor je svima jasan i vidljiv na svakom mjestu. Protivnici navedenog zakona, osim pušača, su ugostitelji koji uporno ističu da će se praktična zabrana pušenja negativno odraziti na njihovo poslovanje.

U Federaciji BiH, koja u ovom slučaju jeste dobar primjer i za Republiku Srpsku, novim i rigoroznijim zakonskim rješenjem, koje će stupiti na snagu u maju ove godine, vlasnici ugostiteljskih objekata dužni su na vidnim mjestima istaći znak “zabranjeno pušenje”, a u objektima ukloniti pepeljare i druge posude za duvanski pepeo.

Vlasnik objekta dužan je goste opomenuti, uskratiti uslugu ili zatražiti da objekat napuste ukoliko ne poštuju Zakon o zabrani pušenja. U protivnom, ako u tome ne uspije, mora pozvati policiju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu