Ukinutom presudom specijalci MUP RS Vladan Malić, Goran Paraš i Aleksandar Popović bili su osuđeni na ukupno 31 i po godinu, dok je jedini civil među njima, Oleg Banda, osuđen na osam godina i šest mjeseci zatvora.
Vrhovni sud RS je postupak protiv Malića i ostalih po drugi put vratio banjalučkom Okružnom sudu, ali uz jednu opasku, kakva nije viđena.
Obzirom da nakon prvog ukidanja presude sudsko vijeće banjalučkog Okružnog suda nije postupilo po uputama Vrhovnog suda RS, a što je u konačnici dovelo do novog suđenja, naređeno je da se ponovljeni postupak provede pred novim sudijama!
Kontaminirani dokazi
Vrhovni sud RS u obrazloženju svoje odluke, koja je u posjedu Srpskainfo, ističe da je prihvatio žalbe advokata optuženih Jadranke Ivanović, Jasminke Jovišević i Aleksandre Metlić, izjavljene zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka.
Bitne povrede ogledaju se u tome što biološki tragovi koji su bili predmet vještačenja, odnosno DNK pronađen u “audiju” u kojem su navodno bili optuženi, nisu dostavljeni na analizu u skladu s Pravilnikom o načinu prikupljanja, pakovanja i transportovanja DNK uzoraka.
Ukratko rečeno, krunski dokazi tužilaštva bili su kontaminirani.
Ukazujući na propuste u dostavljanju spornih bioloških tragova, radi DNK vještačenja na Biološkom fakultetu u Beogradu, odbrana je na glavnom pretresu u ponovljenom postupku prigovarala načinu na koji je postupajući tužilac izuzeo predmete iz depozita suda – navodi se u novoj odluci Vrhovnog suda RS.
Pravilnik
Naime, odbrana je istakla da je vrećica sa DNK tragovima imala raskinutu evidens traku. Osim toga, iz vrećice su bile izvađene plave koverte sa brisevima bioloških tragova izuzetih sa uviđaja, a koje uopšte nisu bile zaštićene ni evidens trakom ni heft mašinom.
– Pravilnik je izričit i nalaže da upakovani uzorci moraju biti osigurani naljepnicom koja mora ostati netaknuta do prijema uzorka na analizu – zaključile su sudije Vrhovnog suda RS.
Međutim, glavno pitanje je zašto sudije Okružnog suda Banjaluka ni u ponovljenom postupku nisu otklonile ovaj problem, iako su na njega bile upozorene još u januaru ove godine.
– Kako prvostepeni sud nije postupio po uputama Vrhovnog suda RS, a na šta ga obavezuje Zakon o krivičnom postupku RS, te kako navedeni propust Okružnog suda Banjaluka ima za posljedicu novo suđenje, to je Vrhovni sud RS naredio da se novi glavni pretres održi pred potpuno izmjenjenim vijećem – zaključile su sudije Vrhovnog suda.
Optuženi u rekordnom pritvoru
Vrhovni sud RS je ujedno produžio pritvor Vladimiru Maliću i saučesnicima. Optuženi se u pritvoru nalaze od januara 2016. godine.
Prema zakonu, pritvor može trajati najduže dvije godine, pa je vjerovatno pitanje dana kada će optuženi biti pušteni na slobodu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu