Svijet

Povećana proizvodnja koke: Ove dvije države su glavni centri za kokain u zapadnoj Evropi

Agencija Ujedinjenih nacija za droge i kriminal (UNODC) objavila je da je najverovatnije da će strane kriminalne grupe, koje koriste luke u Ukrajini da bi izbjegle kontrolu sprovođenja zakona u zapadnoj Evropi "prebaciti svoje aktivnosti na druge crnomorske luke u Rumuniji ili Bugarskoj."

Holandska zastava
FOTO: JEFFREY GROENEWEG/EPA

Belgija i Holandija postale su glavni uvozni centri zapadne Evrope za kokain, navodi se u izveštaju UNODC.

– Tačke dolaska u Evropu su se promjenile, a Belgija i Holandija sada zamjenjuju Iberijsko poluostrvo (Španiju i Portugal) kao glavno čvorište – navodi se u izvještaju.

Kako se navodi postoje indicije da se uvoz kokaina posljednjih godina prebacio iz holandske luke Roterdam u belgijsku luku Antverpen, iako se “vjeruje da je većina kokaina koji stigne do Antverpena kasnije kanalisana u Holandiju.”

Uprkos brojnim medijskim izvještajima o incidentima vezanim za kokain u Belgiji, UNODC navodi da je malo nasilja povezanog sa kokainom u zemlji.

Smatra se da se trgovci drogom ne takmiče jedni protiv drugih i umjesto toga, zbog velike potražnje, koegzistiraju.

Pročitajte još

Međutim, izvještaj takođe naglašava činjenicu da su zaposleni u luci podložni pritiscima kriminalnih grupa i da su često prinuđeni da trgovcima ljudima pružaju informacije vezane za logistiku.

Potražnja za kokainom je nastavila da raste nakon pada koji je uslijedio sa pandemijom i zatvaranjima, naročito zbog toga što je porasla i upotreba te vrste droge.

Takođe, zabilježeno je da je od 2020. do 2021. godine porastao uzgoj koke za 35 odsto, što je rekordno visok nivo i najveći porast iz godine u godinu od 2016. godine, upozorio je UNODC.

U izvještaju se ističe i da, iako je tržište i dalje koncentrisano u Americi i dijelovima Evrope, postoji snažan potencijal za veliku ekspanziju u Africi i Aziji.

Tokom prošle godine povećan je broj presretnutih pošiljki kokaina širom svijeta.

Belgija je u februaru predstavila svoju strategiju za borbu protiv trgovine narkoticima, koja uključuje povećanje saradnje sa drugim zemljama i lučkim operaterima u pogledu carine i policije, provjeru lučkog osoblja, regrutovanje većeg broja carinskih agenata i povećanje bezbjednosti u luci Antverpen, prenosi Glas Srpske.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu