Svijet

NAKON 3. OPOMENE ŽESTOK UDARAC PO DŽEPU Strože kazne za poslanike njemačkog parlamenta koji naprave prekršaj na sjednici

​ Onaj ko na plenumu Bundestaga uvrijedi lično druge poslanike ili na sjednici nekog odbora viče, ubuduće bi trebalo da bude strože kažnjen.

Njemački parlament
FOTO: CLEMENS BILAN /EPA

To predviđa prijedlog poslanika vladajuće koalicije, socijaldemokrata (SPD), Zelenih i liberala (FDP).

U njemu se propisuje da ubuduće novčana kazna automatski slijedi ako neki poslanik tokom tri nedjelje zasijedanja parlamenta tri puta bude opomenut.

Do sada je važilo pravilo iz poslovnika koje glasi: “U slučaju kršenja reda koje nije marginalno ili vrijeđanja dostojanstva Bundestaga, predsjednik može poslaniku da izrekne novčanu kaznu u visini od 1.000 evra, i u slučaju da nije izrečena opomena. U slučaju ponavljanja prekršaja, novčana kazna se povećava na 2.000 evra”.

Pročitajte još

Novčana kazna bi sada trebala biti udvostručena, dakle na 2.000 evra za prvi prekršaj, odnosno 4.000 evra u slučaju ponavljanja prekršaja.

Novinska agencija dpa prenosi da predstavnici vladajuće koalicije nisu uspjeli da se dogovore sa poslaničkom grupom opozicionih demohrišćana (CDU/CSU) o zajedničkom prijedlogu, ali da ostaju kod svoga zahtjeva.

– Želimo proširiti i prava opozicionih poslaničkih grupa: npr. javna saslušanja koja oni zahtijevaju moraju ubuduće da budu obavljena u roku od 10 nedjelja zasijedanja – izjavila je Filic Polat iz Zelenih.  Do sada za to nije bilo nikakvih vremenskih propisa.

Osim toga, predlaže se i dopuna Poslovnika rečenicom:

– Mora se izbjegavati bilo kakva uvrijedljiva ili diskriminišuća, a naročito rasistička ili seksistička izjava ili ponašanje u odnosu prema drugom članu Parlamenta ili trećoj osobi”.

Trebaju biti proširena i ovlašćenja predsjednika odbora. Prema prijedlogu, predsjednik odbora bi trebao i formalno biti u mogućnosti da na sjednicama zavodi red.

U slučaju teškog ometanja rada odbora, predsjednik bi mogao da, uz suglasnost kvalifikovane većine, ometača isključi sa sjednice odbora, pirenosi Dojče Vele.

Poslovnik Bundestaga većim dijelom potiče iz 1980. godine i zato Johanes Fehner iz SPD smatra da je neophodna njegova temeljna modernizacija.

– Radi se i o tome da se omoguće živahnije rasprave – naglašava Štefan Tomae iz FDP.

Sada bi trebala biti dozvoljena i pitanja i primjedbe za vrijeme tzv. “aktuelnog sata”, to jest na raspravama o aktuelnim temama koje mogu zatražiti poslaničke grupe ili najmanje pet odsto poslanika Bundstaga.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu