Mračni obrasci su “prakse koje se obično nalaze u onlajn korisničkim interfejsima, koje usmjeravaju, obmanjuju, primoravaju ili manipulišu potrošačima da donose odluke koje često nisu u njihovom najboljem interesu”.
Ovo istraživanje sproveli su Međunarodna mreža za zaštitu potrošača (ICPEN) i Globalna mreža za zaštitu privatnosti (GPEN).
ICPEN je izvršio pregled 642 sajta i mobilne aplikacije sa komponentom pretplate, i otkrio da je jedan mračni obrazac u upotrebi na skoro 76 odsto njih, a više mračnih obrazaca kod 68 odsto.
Jedan od najčešćih mračnih obrazaca bilo je “šunjanje”, gdje kompanija otežava pronalaženje potencijalno negativnih informacija.
ICPEN je rekao da je 81 odsto platformi sa automatskim obnavljanjem pretplate zadržalo korisnike jer nisu znali gdje da nađu da ga isključe.
GPEN je istraživao mračne obrasce koji bi mogli podstaći korisnike da ugroze svoju privatnost. U ovom pregledu, skoro svi od više od 1.000 ispitanih sajtova i aplikacija koristili su “obmanjujuće dizajnerske prakse”.
Više od 89 odsto njih koristilo je složen i zbunjujući jezik u svojim politikama privatnosti, a u skoro 50 odsto je korićen “jezik nabijen emocijama” kako bi se uticalo na kupce.
Ove stvari su opasne jer mogu korisnike navesti da ostave više svojih ličnih podataka nego što je potrebno, kao i da nevoljno ostanu pretplatnici samo jer ne razumiju ili ne znaju kako da isključe i da ne plaćaju više neku uslugu, piše Engadget.