Mada su iz kompanije rekli da je kvar otklonjen, zapravo bi moglo da prođe nekoliko dana prije nego što sve ponovo krene normalno da funkcioniše.
Razlog za to je “Blue screen of death” koji se pojavio na računarima u institucijama širom svijeta, i sve to mora “ručno” da se popravi, što iziskuje ogromnu količinu vremena.
– Ovo danas nije bio bezbjednosni ili sajber incident – naši klijenti su potpuno zaštićeni – rekao je Džordž Kurc u objavi na Tviteru.
– Razumijemo ozbiljnost situacije i duboko se izvinjavamo zbog neprijatnosti i ometanja. Radimo sa svim pogođenim klijentima kako bismo osigurali da sistemi imaju rezervne kopije i da mogu da isporuče usluge na koje njihovi klijenti računaju – dodao je.
Today was not a security or cyber incident. Our customers remain fully protected.
We understand the gravity of the situation and are deeply sorry for the inconvenience and disruption. We are working with all impacted customers to ensure that systems are back up and they can…
— George Kurtz (@George_Kurtz) July 19, 2024
Istakao je da je, kao što je već rečeno, problem identifikovan, a rješenje poslato svima koji su oštećeni, i još jednom podsjetio da je u pitanju problem sa ažuriranjem sadržaja Falcon servisa koji utiče na klijente sa Windows operativnim sistemom.
Iz dosadašnjih izjava Kurca, može se naslutiti da ažuriranje koje je napravilo sav ovaj haos zapravo nije trebalo da bude ništa posebno, smatra Džo Tajdi, dopisnik BBC-ja za sajber bezbjednost.
U prethodnim objavama, napominje, ovo ažuriranje je nazivano “apdejtom sadržaja”, tako da nije u pitanju neki veliki softver ili neka prevelika izmjena – može da bude i nešto sasvim bezazleno poput promjene fonta ili nekog loga.
– Ovo bi objasnilo zašto sve nije rigorozno provjereno kao što bi to bio slučaj da je u pitanju neko veliko ažuriranje, i kako je prošlo kroz sve sisteme a da ga niko nije blokirao – dodao je Tajdi, prenosi B92.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu