Digitalna Srpska

PLAVI EKRAN SMRTI Kinu nije pogodio nedavni svjetski haos, a evo zbog čega

Dok se veliki dio svijeta u petak borio s Windows plavim ekranom smrti, jedna zemlja je uspjela da iz svega izađe uglavnom netaknuta.

ilustracija za pad majkrosofta
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

U pitanju je Kina, a razlog je zapravo prilično jednostavan: CrowdStrike se u ovoj zemlji gotovo uopšte ne koristi.

Veoma mali broj preduzeća se odlučuje da kupi softver od američke firme koja je u prošlosti bila glasna o sajber-bezbjednosnim prijetnjama koje predstavlja Peking.

Pored toga, Kina se ne oslanja toliko na Majkrosoft kao ostatak svijeta. Domaće kompanije kao što su Alibaba, Tencent i Huawei su dominantni dobavljači clouda i cloud sistema.

Pročitajte još

Dakle, izvještaji o prekidima rada u Kini, kada su i stizali, uglavnom su dolazili od stranih firmi ili organizacija. Na kineskim društvenim mrežama, na primjer, neki korisnici su se žalili da nisu u mogućnosti da se prijave u hotele međunarodnih lanaca kao što su Sheraton, Marriott i Hyatt u kineskim gradovima.

Posljednjih godina, vladine organizacije, preduzeća i infrastrukturni operateri sve više zamjenjuju strane IT sisteme domaćim. Neki analitičari vole da ovu paralelnu mrežu nazivaju “splinternet”.

– To je svjedočanstvo kineskog strateškog upravljanja stranim tehnološkim operacijama – kaže Džoš Kenedi Vajt, stručnjak za sajber bezbjednost sa sjedištem u Singapuru.

– Majkrosoft posluje u Kini preko lokalnog partnera, 21Vianet, koji upravlja svojim uslugama nezavisno od svoje globalne infrastrukture. Ovaj sistem izoluje osnovne kineske usluge – poput bankarstva i avijacije – od globalnih poremećaja, piše B92.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu