Ovo žensko ime etimološki potiče od armeniskog, odnosno dela sirjačkog jezika. Kod nas je ime došlo preko grčkog i latinskog oblika Toma.
U pitanju je varijanta muškog imena nastalog od korijena riječi Teomo, što na aramejskom znači “blizanac”, “blizanac slave”, onaj kome je slava u krvi, ko je rođen da bude slavan.
Grci su preuzeli ovo ime u obliku Tomas, pošto imaju sličan izraz, čije je značenje čudotvorac. Česti oblici ovog imena su Tomana, Tomaš, Tomislavka, Tomo, Tomica, Tomko, Tomka…
Postoje tumačenja i da je osnova ovih imena crkvenoslovenski izraz “tomiti”, što znači miriti, krotiti – preneseno “gospodariti”, onaj ko gospodari slavom, piše Ona.
No, iako zvuči kao autohtono srpsko ime, ono se zapravo nalazi u različitim dijelovima sveta. Prema nekim tumačenjima riječ “Toma” ima značenje i “blizak” ili “prijatelj”, pa u tom smislu ime Tomanija može da se prevede i kao “zemlja prijatelja” ili “zemlja bliskosti”.
Ime Tomanija se takođe može naći i u drugim dijelovima svijeta, poput Indije i Pakistana. U Indiji, Tomanija se često povezuje s imenom “Tomaniji”, što je ime za hinduističkog boga Ganešu. U Pakistanu, Tomanija se koristi kao ime djevojčice. U Japanu postoje čitavi gradovi čiji je koren u riječi Tomo.
Kod nas najpoznatija Srpkinja sa ovim imenom bila je Tomanija Obrenović, žena Jevrema Obrenovića, brata kneza Miloša.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu