Magazin

(FOTO) Izgovorite ove riječi za zdravlje: Srbi se danas mole najvećem hrišćanskom iscjelitelju

Srpska pravoslavna crkva i vjernici 22. novembra slave svete mučenike Onisifora i Porfirija, svece koji su u vrijeme cara Dioklecijana osuđeni na smrt zbog širenja hrišćanstva.

žena cjeliva ikonu
FOTO: FREEPIK

Takođe, danas se proslavlja i praznik posvećen Svetom Nektariju Eginskom, jednom od najvećih iscjelitelja u istoriji hrišćanstva.

Onisifor i Porfirije su odmah po hapšenju priznali da ispovijedaju hrišćanstvo, tvrdeći da je Bog samo jedan. U presudi je naređeno da se sveci najprije mučki pretuku, a onda da se zavežu za konje kako bi ih ovi rastrgli.

Pročitajte još

Predanje kaže da kada su svece poslije batina vezali za konje, ali da životinje nisu željele da poslušaju komandu i rastrgnu ih.

Jedan od konja navodno je legao pored Porfirija, odbijajući da ustane sve dok i njega nisu prebili nasmrt. Pošto mu je bilo žao životinja, Onisifor je zatim izdao komandu konjima da ih rastrgnu.

Konji su njegovu naredbu poslušali i rastrgli su svece koje hrišćani i danas smatraju jednim od najvećih mučenika.

Sveti Nektarije

Sveti Nektarije rođen je 1. oktobra 1846. godine u Trakiji. Bio pravoslavni teolog i svetitelj, po rođenju dobio je ime Anastasije Kefalas.

Nakon završene osnovne škole, preselio se u Carigrad, a 1866. godine prešao je u grad Hios, gde je radio kao učitelj. Poslije deset godina službe, zamomonašio se i uzeo ime Lazar.

Godine 1877. primio je monaški postrig pod imenom Nektarije, i jerođakonski čin. Nekoliko godina je živio u Atini, gdje je 1885. godine diplomirao na Bogoslovskom fakultetu. Iste godine, primio je i čin arhimandrita, i postao sekretar Aleksandrijske patrijaršije. 1889. godine, izabran je za mitropolita Pentapolskog.

Presvlačenje moštiju u manastiru Tumane
FOTO: MANASTIR TUMANE / FACEBOOK / USTUPLJENE FOTOGRAFIJE

Nektarije je 1892. godine primio službu propovjednika u Grčkoj, a u periodu 1894-1908. vodio jeteološku školu u Atini. Nakon odlaska u penziju, živio je u Trojičkom manastiru u Egini, po kojoj se i naziva Eginski.

Preminuo je u Atini, 8. novembra 1920. godine, od raka prostate. Kanonizovan je 1961. godine od strane Carigradske patrijaršije.

Mošti ovog svetitelja nalaze se u manastiru Tumane kod Golupca. Prema vjerovanju nad njegovim moštima dešavala su se razna čuda iscjeljenja.

Molitva svetom Nektariju Eginskom

– O, mirotočiva glavo, svetitelju Nektarije, arhijereju Božiji!

U vrijeme velikog odstupništva i bezbožništva, pobožnošću si prosijao i sakrušio glavu pregordoga satane, koji nas je izranjavio.

Toga radi darova ti Hristos da liječiš bolesti neizliječive, koje nas spopadoše zbog bezakonja naših.

Vjerujemo: zavolio te je Bog pravednoga, da tebe radi nas grešne pomiluje, od prokletstva da nas razriješi, od bolesti da nas izbavi i da se po svoj vaseljeni slavi strašno i preslavno Ime Njegovo, Oca i Sina i Svetoga Duha, sada i uvijek i u vekove vekova. Amin.

Poznato je i sveto ulje Nektarija Eginskog, koje se može naći u Ruskoj crkvi na Kalemegdanu, kao i u manastiru Rakovica.

Čuda je činio, kako kažu, i za života, ali ona su posebno postala vidljiva nakon njegovog upokojenja.

Naime, vjeruje se da je dovoljno da na bolno mjesto utrljate malo ulja i izgovarate molitvu ovom svecu, uz puno ljubavi i poštovanja, prenosi Telegraf.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu