Magazin

Srbi danas slave Prepodobnog Savu Osvećenog: Vjeruje se i da večeras treba ostaviti CIPELE NA PROZORU

Srpska pravoslavna crkva i vjernici danas slave Prepodobnog Savu Osvećenog, a jedan lijep običaj obavezan je večeras.

Molitva, crkva
FOTO: FREEPIK

Prepodobni Sava Osvećeni se rodio 439. godine u malom selu Mutalask u Kapadokiji u domu oca Jovana i majke Sofije. U osmoj godini života napustio ih je da bi se zamonašio u obližnjoj porodici, zvanoj Flavijanova, a poslije 10 godina je prešao u Palestinske manastire, u porodicu Svetog Jevtimija Velikog i Teoktista.

Sveti Sava Prepodobni
FOTO: WIKIPEDIA

Jevtimije je prorekao za njega da će biti slavan monah i da će podučavati druge monahe. Osnovao je ukupno sedam manastira i smatran je jednim od najvećih stubova pravoslavlja na Istoku.

Osnivač je manastira u blizini Jerusalima, koji nosi njegovo ime.

U njemu je Sveti Sava dobio igumansko žezlo i ikonu Presvete Bogorodice Trojeručice koja se danas nalazi u Hilandaru. Manastir Svetog Save Osvećenog (Mar Saba) osnovan je 485. godine i još tada je nazvan Velika lavra. To je najznačajniji je manastir u judejskoj pustinji, koji se nalazi između Vitlejema i Mrtvog mora. Njegova istorija je duga preko 1.500 godina.

Monaški život u manastiru Svetog Save je veoma strog i u njemu se živi po vizantijskom vremenu, što znači da se dvanaest sati dana uvijek poklapa sa zalaskom sunca. U manastiru se jede samo jedanput dnevno, izuzev subote, nedjelje i velikih praznika kada se postavljaju dvije trpeze.

Sava Osvećeni je autor povelje, nazvane po njemu – Povelja Svetog Save – u kojoj je regulisan redoslijed bogosluženja, i opisana monaška tradicija palestinskih manastira 5. vijeka.

Prepodobni Sava Osvećeni upokojio se u 94. godini života, a njegove svete mošti su počivale u njegovom manastiru dok nisu prenijete u Veneciju i smještene u Crkvu Svetog Marka. Svečano su vraćene u njegovu lavru 1972. godine.

Pravoslavna crkva slavi ovog svetitelja 18. decembra po Gregorijanskom kalendaru, odnosno 5. decembra po Julijanskom. Slavi se kao krsna slava.

FOTO: SPC
FOTO: SPC

Današnjem danu se ipak najviše raduju djeca, jer večeras Sveti Nikola na bijelom konju obilazi svu djecu i dijeli im poklone, svakome prema zaslugama.

Poklon se stavlja u dječije cipele, koje se zbog toga večeras ostavljaju na prozoru.

Vjeruje se da će svako žensko dijete rođeno na ovaj dan imati veoma srećan brak, prenose Novosti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu