Iako je prvobitno bilo zakazano za 9 časova, suđenje je pomjereno na 10.30 zbog vremenskih nepogoda i odsustva jednog člana sudskog vijeća.
Na ročištu, tužilaštvo je nastavilo s iznošenjem materijalnih dokaza. Republički tužilac Sanja Tadić -Stojisavljević fokusirala se na prezentaciju ponuda i poslovne korespondencije između kompanija “Procontrol” i “Promeding” s Institutom za javno zdravstvo Srpske.
Pored toga, čitana je i dodatna dokumentacija vezana za poslovne odnose između ovih strana, uključujući interne komunikacije.
Međutim, ključna tačka spora odnosila se na jezičku prirodu priloženih dokaza.
Odbrane optuženih Zeljkovića i Bojića više puta su ukazivale na to da su pojedini dokumenti, koji čine dio dokaznog materijala, dostavljeni na stranim jezicima (engleskom, turskom i kineskom) bez odgovarajućih prevoda i ovjere. Takav način prezentacije dokaza, prema tvrdnjama odbrane, nije u skladu sa zakonskim procedurama i ozbiljno narušava prava optuženih.
Tužilac je potvrdila da se određeni dokumenti nalaze na stranim jezicima, ali je naglasila njihovu važnost za kontekst predmeta. Uprkos tome, odbrana je ostala pri stavu da ovakva dokumentacija nije prihvatljiva bez pravilnog prevoda i ovjere.
Podsjećanja radi Republičko tužilaštvo prikupilo je 2.500 materijalnih dokaza protiv optuženih u predmetu “Korona ugovori”, pa će za njihovo izvođenje biti potrebno nekoliko ročišta.
Saša Marković, vlasnik turističke agencije “Travel for fan”, ranije je u potpunosti je priznao krivicu, odnosno da je bivšem direktoru Instituta za javno zdravstvo Branislavu Zeljkoviću u više navrata isplatio ukupno 250.000 maraka mita, a nakon što je Institutu isporučio zaštitna odijela u vrijeme pandemije virusa korona.
Marković je sporazumom osuđen na 10 mjeseci zatvora i oduzimanje novčane koristi u iznosu od 578.000 maraka koju je stekao izvršenjem krivičnog djela.
U predmetu „Korona ugovori“ optuženi su i direktor firme “Prokontrol” Slavko Bojić, direktor firme “Promeding” Dragan Dubravac, te bivši direktor banjalučke firme “Sineks laboratorija” Sani Crljić.
Optužnica ih tereti da su u vrijeme pandemije virus korona počinili zloupotrebe pri nabavci medicinske i zaštitne opreme te oštetili budžet Srpske za više od 1,3 miliona KM. Optužnica Zeljkovića tereti da je nabavkom medicinske opreme po višestruko većim cijenama od nabavnih koje je provodio po prethodnom dogovoru sa drugim osumnjičenim osobama sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist u iznosu od najmanje 335.000 KM, a Saši Markoviću i „Travel for fan“ 578.780 KM, te Slavku Bojiću i “Prokontrol” iznos od 241.562,50 KM i Saniju Crljiću i „Sineks laboratoriji“ 28.700 KM.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu