Društvo

Upitno finansiranje preduzeća: ŽRS okončale restrukturisanje, FINANSIJSKI PROBLEMI OSTALI

Nakon sedam godina i više probijenih rokova proces restrukturisanja preduzeća „Željeznica RS“ (ŽRS) je prema zvaničnim informacijama okončan, ali time nije zagarantovana finansijska stabilnost preduzeća.

željeznica republike srpske
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Naime, ŽRS se od 2017. godine nalaze u procesu restrukturisanja koje se finansiralo kreditom Svjetske banke od 100 miliona KM.

Rok za završetak restrukturisanja do sada je u više navrata pomjeren, a kao zadnji rok za završetak tog posla određen je kraj 2024. godine.

Iz ovog preduzeća poručuju za CAPITAL da je rok ovaj put ispoštovan, te da nema potrebe za produžetkom.

– Sam proces bio je izuzetno složen i podrazumijevao je donošenje i provođenje izuzetno značajnih odluka, promjena, kao i zakonom propisanih aktivnosti, koje nisu zavisile samo od Željeznica RS, te je u skladu s tim i produžetak roka bio opravdan, što je i potvrđeno od strane Svjetske banke – naveli su u ovom preduzeću.

Kazali su da je Svjetska banka realizaciju ovog projekta okarakterisala zadovoljavajućim.

Podsjetili su da se restrukturisanje ŽRS sprovodilo kroz tri komponente i to finansijsko, restrukturisanje radne snage i organizaciono restrukturisanje.

– U okviru prve komponente finansijskog restrukturisanja sva dugovanja iz ranijeg perioda prema Poreskoj upravi RS i radnicima su izmirena. Po pitanju druge komponente i smanjenja broja zaposlenih, ŽRS su ugovorom o restrukturisanju ispunile zacrtani cilj.

Pročitajte još

– U samom procesu preduzimaju se koraci kako bi struktura zaposlenih bila optimalna i zadovoljila potrebe preduzeća u narednom periodu – naveli su u ovom preduzeću.

Dodali su da su u toku aktivnosti završne faze za prelazak na novi način organizacije preduzeća u okviru treće komponente projekta.

Navode da će ŽRS biti organizovane kao preduzeće sa tri sektora i to zajednički poslovi, poslovi infrastrukture i poslovi operacija (putnički i teretni saobraćaj).

Upitno finansiranje preduzeća

– Imajući u vidu činjenice da je u poslovnoj 2024. godini došlo do globalnog pada privredne aktivnosti, kao i elementarne nepogode koja je izazvala potpuni prekid željezničkog saobraćaja na dionici pruge u Jablanici FBiH, došlo je do smanjenja obima prevoza roba u ŽRS, što je dovelo do pada poslovnih prihoda u odnosu na prethodnu godinu i u odnosu na plan.

– Ova činjenica, kao i činjenica da su sredstva Vlade RS za finansiranje željezničke infrastrukture i sufinansiranje željezničkog putničkog saobraćaja sa prvobitno ugovorenih 20 miliona za 2024. godinu, rebalansom budžeta smanjena na 10,8 miliona KM, dovele su do ugrožavanja tekuće likvidnosti Željeznica RS“, naglasili su u ŽRS, ali nisu precizirali da li će i na koji način će biti obezbijeđene potrebne finansije za funkcionisanje ovog preduzeća.

Samo su naveli da „Željeznice RS“, kao ni bilo koje željeznice u svijetu, ne mogu biti samoodrživ sistem u smislu da mogu pokriti sve rashode iz sopstvenih prihoda.

– U toku su aktivnosti na potpisivanju višegodišnjih ugovora o finansiranju željezničke infrastrukture i sufinansiranju putničkog saobraćaja između Željeznica RS i Vlade RS kao većinskog vlasnika. Održivost ŽRS u budućem periodu zavisiće od podrške Vlade RS, kroz pomenute ugovore i kroz ulaganje u obnovu postojećih infrastrukturnih i mobilnih kapaciteta – naveli su u Željeznicama.

Da se ŽRS i dalje nalaze u problemima nedavno je upozorio i predsjednik Konfederacije sindikata RS Željko Tepavčević. On je odnos Vlade prema Željeznicama okarakterisao kao maćehinski navodeći da se to ogleda u konstantnom smanjenju granta iz budžeta RS koji je u 2023. i 2024. sveden na deset miliona te da je i za 2025. planirano toliko.

– Taj grant je predviđen za održavanje infrastrukture za bezbjedan saobraćaj kao i za sufinansiranje putničkog saobraćaja i ovim smanjenjem se dovodi u pitanje bezbjednost saobraćaja i opstanka Željeznica – naveo je Tepavčevića u saopštenju početkom decembra kada je u Narodnoj skupštini RS razmatran Program ekonomskih reformi.

Upozorio je da ukoliko Vlada ne poveća grant ili ne nađe neki drugi način finansiranja slijedi brzo gašenje Željeznica ili njihova prodaja.

– Jedini rezultat restruktuiranja jeste taj da ima sada manje zaposlenih nego je to predviđeno Sporazumom sa svjetskom bankom, ali i porazna činjenica da se 70 odsto zaposlenih u „Željeznicama“ radi za najnižu platu – naveo je on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu