To su poručili iz Unije udruženja poslodavaca Srpske, naglasivši da im je, još tokom pregovora, bio prihvatljiv prijedlog predsjednika Vlade Srpske da se iznosi minimalne plate diferenciraju na osnovu školske spreme.
– Prihvatili smo prijedlog da minimalna plata za nekvalifikovane i polukvalifikovane radnike bude 900 KM, za KV radnike 950, radnike sa SSS 1.000, a radnike sa visokom i višom školom 1.300 KM. Kao prvo, smatramo da je donekle ispoštovan zahtjev Unije da najniža plata ne raste. Jer, kada minimalac raste, firme koje nisu u mogućnosti da to prate, nađu se u problemu. Ova godina će, posebno za prerađivačku industriju, biti jedna od težih, tako da bi bilo kakvo dodatno opterećenje ozbiljno ugrozilo poslovanje mnogih preduzeća – kaže za Srpskainfo predsjednik pomenute unije Zoran Škrebić.

Prema njegovim riječima, i iz Vlade je upućena primjedba da postoje preduzeća koja plate isplaćuju u kovertama.
– Stava smo da to ne bi trebalo da se dešava i da treba da se borimo protiv toga. S jedne strane, ovakav prijedlog ne bi trebalo da donese neka značajna opterećenja, a s druge, počinjemo sa uređivanjem oblasti plata, odnosno, prakse da u pojedinim firmama svi radnici imaju 900 KM platu – objašnjava Škrebić.
Priznaje da su poslodavci imali nedoumicu između pojma stručne spreme i kvalifikacije radnika.
– Naime, nisu isti poslovi sa trogodišnjom i četvorogodišnjom školom – poručuje Škrebić.
Podsjetimo, Vlada je danas, na 13. posebnoj sjednici, donijela odluku o najnižoj plati u Republici Srpskoj za 2025. godinu.
Najniža plata utvrđuje se u bruto iznosu od 1.344,26 KM, odnosno u neto iznosu od 900 KM. Najniža plata za poslove za čije obavljanje se zahtijeva najmanje stečeno srednje obrazovanje u trajanju od tri godine utvrđuje se u bruto iznosu od 1.426,23 KM, odnosno u neto iznosu od 950 KM. Najniža plata za poslove za čije obavljanje se zahtijeva najmanje stečeno srednje obrazovanje u trajanju od četiri godine utvrđuje se u bruto iznosu od 1.508,2 KM, odnosno u neto iznosu od 1.000 KM. Najniža plata za poslove za čije obavljanje se zahtijeva najmanje stečeno više obrazovanje utvrđuje se u bruto iznosu od 2.000 KM, odnosno u neto iznosu od 1.300 KM – saopštili su iz Vlade.
Odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku RS”, a primjenjuje se na obračun plata od 1. januara 2025. godine.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu