Svijet

Najupečatljivija zajednica na planeti: U plemenu Dani MUŠKARCI ŠETAJU GOLI, a ženama odsijecaju prste iz ovog bizarnog razloga

U srcu Papue, u živopisnoj dolini Baliem, krije se jedna od najjedinstvenijih i najupečatljivijih zajednica na planeti, narod Dani. Njihova kultura, očuvana gotovo u izvornom obliku, i dalje izaziva divljenje među etnografima i turistima iz celog sveta.

Najupečatljivija zajednica na planeti: U plemenu Dani MUŠKARCI ŠETAJU GOLI, a ženama odsijecaju prste iz ovog bizarnog razloga
FOTO: GUDE PAVAN/EPA

Tokom vijekova izolacije, okruženi visokim planinama, Dani su razvili sopstveni način života, pun tradicija i rituala, koji su danas postali prava vizit karta doline.

Iako u toj oblasti postoji grad koji se zove Vamena, koji ima moderan aerodrom, život u selima Dani izgleda zamrznut u vremenu. Ovdje se odaje počast nasleđu njihovih predaka, čuvajući rituale i život koji se jedva menjao tokom vijekova. Turisti dolaze ovdje ne samo zbog impresivnih pejzaža, već i da dodirnu kulturu koja je zadržala svoju autentičnost.

Međutim, i u ovom mirnom kutku osjeća se ratnički duh, naslijeđen iz davnina, kada su se plemena često borila oko plodnih zemalja. Očuvanje teritorija je bilo pitanje opstanka, a međuplemenski sukobi su ponekad postali pitanje časti.

Danas se većina sporova rješava mirnim putem, iako i dalje živi tradicija upotrebe sile za rješavanje pitanja. Ovi relikti prošlosti posebno su vidljivi na pijaci Vamena, gdje mještani okolnih sela dolaze da trguju.

Jedna od najupečatljivijih karakteristika kulture Danija je njihova tradicionalna odjeća. Muškarci nose falokript, lokalno poznat kao “koteka”. To je duga tikvica koja je osušena, izdubljena i pričvršćena užadima.

Ovaj dodatak se koristi kako u svakodnevnom životu tako i na proslavama, gdje je ukrašen perjem rajske ptice, školjkama i životinjskim očnjacima. Uprkos uticaju savremene tehnologije, koteka ostaje simbol kulturnog identiteta Danija, posebno kod starije generacije, prenosi Stil.

Žene plemena nose suknje od prirodnih materijala kao što su listovi sago palmi ili pleteni gajtani. Njihovu odjeću upotpunjuje šareni nakit od perli, amajlija, oslikanih lica. Odeća služi ne samo kao sredstvo zaštite, već i kao sredstvo samoizražavanja, isticanja statusa ili učešća u određenim ritualima.

Tokom festivala, muškarci se ukrašavaju perjem, lobanjama malih životinja i ritualnim tetovažama. Interesantan običaj je postavljanje ornamenta za nos od kostiju ili školjki, koji se smatra simbolom zrelosti i snage.

Jedna od najneobičnijih tradicija Danija je kuvanje. U selima se još uvijek praktikuje drevni način pečenja mesa na vrelom kamenju. Poslije lova, životinja se umotava u palmino lišće, stavlja na užareno kamenje i pokriva slamom. Poslije sat i po, kamenje se rastavlja, a lešina se dijeli na sve mještane. Ovaj proces simbolizuje ne samo zajednicu plemena, već i njihovu vezu sa prirodom.

Još jedan drevni ritual koji Dani ponosno demonstriraju turistima je stvaranje vatre trenjem drvenih štapova. Uprkos prividnoj jednostavnosti, proces zahtjeva spretnost i vještinu. Mještanima je potrebno svega nekoliko minuta da ga izvedu, što uvijek oduševljava posjetioce.

Kultura Dani je jedinstvena ne samo po svojim tradicijama, već i po mračnim ritualima koji su preživjeli od davnina. Kada voljena osoba umre, žene iz plemena odsjeku vrh prsta u znak tuge. Ovaj ritual simbolizuje duboku naklonost i pomaže da se smiri duh pokojnika. Do starosti, mnoge žene imaju samo nekoliko prstiju.

Dani nemaju običaj da sahranjuju svoje mrtve. Umjesto toga, tijela vise na tinjajućem uglju i puše se nekoliko mjeseci. Dobijena mumija se ostavlja u muškoj kući kako bi mogla da „prisustvuje” sastancima i služi kao spona između sveta živih i mrtvih. Šamani dešifruju “odgovore” mrtvih, pomažući rođacima da donesu važne odluke.

Uprkos jedinstvenosti kulture, uticaj civilizacije postepeno prodire u izolovana sela. Dani omladina sve više napušta svoja rodna mesta u potrazi za boljim životom, prepuštajući tradiciju starijima. Turizam je postao važan dio privrede regiona, unoseći elemente modernosti u tradicionalni način života.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu