Biznis

Oslabio i "skliznuo": Dolarov indeks na NAJNIŽEM NIVOU ove godine, postoje 2 ključna razloga zbog čega je to tako

Dolar je prošle sedmice oslabio i skliznuo na najniži nivo u dva mjeseca, a za to postoje uglavnom dva razloga.

dolari
FOTO: FREEPIK

Prvi je odgoda Trampovih carina (možda se pregovorima može izbjeći tarifni rat), drugi je objava slabe maloprodaje u SAD-u u januaru, što povećava vjerovatnoću da bi Fed ipak mogao dvaput smanjiti kamatne stope ove godine, navodi SEEbiz.

Bitcoin ostaje ispod 100 hiljada dolara, između ostalog, nema svježih informacija o tome je li Tramp ozbiljno razmišljao o stvaranju strateških rezervi u ovoj kriptovaluti. Indeks relativne snage na 51 označava neutralni zamah, a skok iznad 60 značio bi veći pritisak kupovine.

Pročitajte još

U međuvremenu, institucionalni ulagači grade svoje pozicije u bitcoinu, a Goldman Sachs je povećao svoju izloženost bitcoin ETF-ovima za 121 posto u odnosu na prethodni kvartal, te sada posjeduje nešto više od dvije milijarde dolara.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu