Svijet

(FOTO) Alternativa za Njemačku već slavi: Mercovi konzervativci prvi, ISTORIJSKI USPJEH krajnje desnice

Prve projekcije rezultata izbora u Njemačkoj, koje je objavio ArD, pokazuju da da su konzervativci Fridriha Merca osvojili najveći broj glasova, dok se na drugom mjestu nalazi ekstremno desničarska Alternativa za Njemačku (AfD).

Izbori u Njemačkoj
FOTO: RONALD WITTEK, KAY NIETFELD / RINGIER

Objavili su i tabelu:

CDU/CSU 29%

AfD 19,5%

SPD 16%

Zeleni 13,5%

Levica 8,5%

FDP 4,9%

BSV 4,7%

Njemački Bundestag bi, prema aktuelnim rezultatima, mogao da izgleda ovako:

CDU/CSU 211 mjesta

AfD 142 mjesta

SPD 116 mjesta

Zeleni 98 mjesta

Levica 62 mjesta

Nijemci biraju novu vladu nakon kolapsa vladajuće “semafor koalicije” kancelara Olafa Šolca koju su činili Socijaldemokrate, Liberali i Zeleni. Malo je vjerovatno da će bilo koja stranka imati većinu u Bundestagu, pa je najveće pitanje sa kim će CDU/CSU u koaliciju, prenosi Blic.

Fridrih Merc
FOTO: FABIAN STRAUCH/EPA

Tako bi Nemačka uskoro mogla da dobije “crno-crvenu” vladu, odnosno savez CDU/CSU i Socijaldemokrata (SPD).

Pročitajte još

U Njemačkoj su u 18 časova zatvorena birališta na vanrednim parlamentarnim izborima na kojima je zabilježen veći odziv nego na prethodnom glasanju za Bundestag.

Pravo glasa imalo je više od 59 miliona građana, a biralo se 630 poslanika za novi saziv Bundestaga, koji će imati mandat od četiri godine i zadatak da izaberu novog kancelara i vladu, javljaju njemački mediji.

Izbornog dana zabilježena je velika izlaznost, a do 14 sati glasalo je 52 odsto birača. U taj procenat nisu uračunati oni građani koji su ranije glasali preko pošte.

Olaf Šolc
FOTO: CHRISTOPHER NEUNDORF/EPA

 Na izborima 2021. godine izlaznost do 14 sati bila je 36,5 odsto, prenio je Dojče vele.

Današnji izbori su organizovani nakon raspada trojne koalicije kancelara Olafa Šolca, a prema ispitivanjima javnog mnjenja, konzervativci imaju najveću podršku.

Ovo je tek četvrti put u novijoj istoriji poslije Drugog svetskog rata da su u Njemačkoj održani vanredni parlamentarni izbori.

Na izborima je učestvovalo 29 stranaka, ali će samo 10 imati kandidata u svih 16 njemačkih saveznih pokrajina.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu