Magazin

(VIDEO) Dječak s Akonkagve: Tijelo 500 godina bilo prekriveno snijegom i čuvalo ZAPANJUJUĆE TAJNE CIVILIZACIJE

Bio je utorak, 8. januar 1985. godine, kada su pet planinara iz Mendoze pokušavala da osvoji vrh planine Akonkagva u Argentini.

Akonkagva
FOTO: CÉZARO DE LUCA/EPA

Nisu znali da će ono što će uslijediti na 5.300 metara nadmorske visine biti značajnije od dostizanja prvobitnog cilja. Naime, ovi momci su pronašli mumificirano tijelo sedmogodišnjeg dječaka iz doba drevnih Inka, koji je, ispostaviće se kasnije, bio žrtvovan od strane ovog starog naroda koji je nastanjivao pomenuto područje oko 1500. godine.

Bilo je očigledno da se tijelo pod snijegom nalazi mnogo vremena, pa su planinari obavijestili arheologe, koji su ga pažljivo iskopali. Utvrđeno je da je dječak, poznat kao “dječak s Akonkagve“, bio dio rituala žrtvovanja djece drevnih Inka poznatog kao kapakoča prije 500 godina i da je prirodno mumificiran usljed hladnog i suvog okruženja planine. Inače, kako istorija svjedoči, djeca i adolescenti su se u doba starih Inka vodili na vrhove visokih planina i ostavljali da umru u surovim uslovima, ili su bila ubijena. Vjeruje se da je dječak s Akonkagve ubijen udarcem u glavu, piše Žena Blic.

Tijelo je, inače, bilo izuzetno očuvano i predstavljao je rijetku priliku za proučavanje drevne DNK, što može da nam pruži uvid u genetsko nasljeđe Južnoamerikanaca. Uslovi na planini pomogli su da se ostaci djeteta sačuvaju od brzog raspadanja. Kombinacija ekstremne hladnoće i niske vlažnosti vazduha efikasno je “osušila” njegovo tijelo, očuvavši tkiva i potencijalno DNK, koja bi mogla da pruži informacije o njegovom porijeklu i genetskoj raznovrsnosti naroda Inka.

Pripadao vrsti koja više ne postoji

Genetičar Antonio Salas i njegov tim sa Univerziteta u Santjagu de Komposteli u Španiji bili su svjesni koliko su ovako očuvani ostaci rijetki, pa su 2015. godine dekodirali DNK dječaka i uporedili ga s bazom podataka od 28.000 genoma. Analiza mitohondrijalne DNK otkrila da je pripadao populaciji autohtonih Južnoamerikanaca, odnosno ljudskoj vrsti koja je formirana prije 14.300 godina i više ne postoji na planeti.

Uzorak genetskih varijacija dječaka svrstao ga je u populaciju nazvanu C1b, koja je uobičajena linija u Mezoamerici i Andima, datirajući sve do najranijih paleoindijanskih naselja prije više od 18.000 godina. Međutim, C1b je veoma raznolik – kako su se članovi širili po Centralnoj i Južnoj Americi, manje grupe su postale izolovane jedna od druge i počele su da razvijaju svoje specifične genetske varijacije. Kao rezultat toga, C1b sadrži mnoge genetski različite podgrupe. Genom dječaka s Akonkagve nije se uklapao ni u jednu od njih. Umjesto toga, pripadao je populaciji autohtonih Južnoamerikanaca koja nikada ranije nije identifikovana, piše Science.org.

Kada je Salas pregledao genetske baze podataka, kako drevne tako i savremene, pronašao je još samo četiri pojedinca koji se čine kao pripadnici C1b. Trojica su savremeni ljudi iz Perua i Bolivije, dok drugi uzorak potiče od pojedinca iz drevnog Vari carstva, koje je cvjetalo od 600. do 1000. godine nove ere i prethodilo civilizaciji Inka u Peruu.

Čuvan u naučnom centru, pa vraćen na planinu

Od trenutka otkrića, dječak s Akonkagve je čuvan u Naučno-tehnološkom centru (CCT) i nije izlagan javnosti, za razliku od predmeta koji su pronađeni zajedno s njim. Inače, on je u trenutku iskopavanja na sebi imao “uncu”, tradicionalnu tuniku ili košulju bez rukava napravljenu od vune, a na nogama je nosio sandale takođe izrađene od vune.

Vlasti argentinske provincije Mendoza najavile su 2022. godine da će mumificirani ostaci sedmogodišnjeg dječaka Inka biti vraćeni na mjesto gdje su pronađeni prije 40 godina.

Arheolog Viktor Duran rekao je i da je “ideja oduvijek bila da se ostaci vrate na svoje mjesto”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu