Svijet

(VIDEO) Njemačka STRAHUJE od Crne labudice: Sara simpatiše Putina, može da UNIŠTI Mercove planove

Iako je formalno ostvario pobjedu na izborima u Njemačkoj, nevolje lidera koalicije CDU/CSU Fridriha Merca tek počinju.

Sara Vagenkneht
FOTO: CHRISTOPHER NEUNDORF/EPA

Budućnost pregovora o formiranju nove vlade zavisi od bitnog faktora, a to je rezultat koji će ostvariti ljevičarski Savez Sara Vagenkneht (BSV). BSV se sada nalazi na ivici cenzusa, a ako uđe u parlament, to će drastično promijeniti Mercove šanse za formiranje jake koalicije sa SPD.

Preliminarni rezultati izbora u Njemačkoj izgledaju ovako:

CDU/CSU 28,5% ili 208 mjesta u Bundestagu

AfD 20,8% ili 152 mjesta u Bundestagu

SPD 16,4% ili 120 mjesta u Bundestagu

Zeleni 11,6% ili 85 mjesta u Bundestagu

Levica 8,7% ili 64 mjesta u Bundestagu

BSV 4,9% – ispod cenzusa

FDP 4,3% – ispod cenzusa

Liberali (FDP) Kristijana Lindnera sasvim sigurno neće ući u Bundestag, što se ne može reći sa SavezSaraVagenkneht.

Sara Vagenkneht
FOTO: FILIP SINGER/EPA

Savez Sara Vagenkneht na ivici cenzusa

Ovaj ljevičarski savez se od objavljivanja prvih rezultata nalazi na ivici cenzusa, a liderka Sara Vagenkneht smatra da su rezultati sporni, zbog, kako tvrdi, nemogućnosti Nijemaca u inostranstvu da glasaju, piše Blic.

Ona je najavila i osporavanje rezultata izbora ako njena stranka ne uđe u Bundestag, za šta joj fali tačno 13.400 glasova!

Dok se Vagenknehtova bori za ulazak u parlament, jedan čovjek se nada suprotnom. Lider unije CDU/CSU Fridrih Merc jasno je stavio do znanja šta je njegov cilj nakon izbora – jaka i stabilna dvopartijska koalicija. U idealnom svetu, to bi bio savez CDU/CSU i SPD, što i jeste dogovor koji Merc pokušava da postigne.

Da li će uspjeti ne zavisi samo od njegovih pregovaračkih sposobnosti i onoga što će ponuditi Socijaldemokratama, već i od konačnog rezultata BSV.

Sara Vagenkneht
FOTO: CLEMENS BILAN(EPA

“Crna labudica” može da poremeti planove Mercu

Kako stvari sada stoje, CDU/CSU i SPD zajedno imaju 328 mjesta u Bundestagu. Njemački parlament će nakon ovih izbora imati 630 poslanika, a za većinu je potrebno 316.

Računica je za Merca prilično jednostavna: ako manje partije poput BSV ne pređu cenzus, njihova mjesta će biti raspoređena proporcionalno među strankama koje su ušle u parlament, što bi ojačalo buduću vladajuću koaliciju.

FOTO: GINTARE KARPAVICIUTE/EPA
FOTO: GINTARE KARPAVICIUTE/EPA

Drugim riječima, nekoliko procenata moglo bi da napravi razliku između političkog preživljavanja ili potpunog uništenja malih partija – ovo bi omogućilo dodatna mjesta u Bundestagu za većinu predvođenu Unijom.

Mercu zato na ovim izborima nije bila potrebna samo pobjeda CDU/CSU, on se nadao da će Ljevica, BSV i FDP pretrpjeti velike poraze.

Nijemci, jednostavno rečeno, mogu da daju dva glasa:

– jedan za stranku;

– jedan za kandidata u svojoj izbornoj jedinici, koji može da dobije direktnu ulaznicu u Bundestag.

Pročitajte još

Oba glasa nude strankama put do Bundestaga. Ako neka stranka dobije najmanje pet odsto stranačkih glasova, ona je bez obzira na sve u parlamentu. Ako padne ispod granice od pet odsto, ali osvoji tri direktna mandata, dobija pravo na dio poslaničkih mjesta. Ova “rupa u zakonu” je spasila Ljevicu 2021. godine, kada je pala za 0,1 procenat ispod granice od pet odsto, ali je prošla zbog tri mandata u izbornim jedinicama koje je osvojila.

Šta je pričala o Srbiji

Sara Vagenkneht važi za jednu od pobjednica izbora za Evropski parlament koji su održani prošle godine. Njen savez BSV ostvario je 5,7 odsto glasova na evropskim izborima u Njemačkoj, a postao je i neophodan za formiranje vlasti u Tiringiji i Saksoniji.

Evropski izbori u junu prošle godine bili su prvi put da je ova partija, osnovana samo nekoliko mjeseci ranije, testirana na izborima. Populistički Savez Sara Vagenkneht kombinuje ljevičarsku socijalnu politiku s antiimigrantskim stavom i kritikom Evropske unije.

Kada je upitana gdje se BSV nalazi na političkom spektru, Vagenkneht, bivša zvijezda političke krajnje ljevice, rekla je: “Nije sa desne strane”.

Vagenknehtova je izuzetno popularna, a godinama je gradila reputaciju žene koja se bori protiv političkog mejnstrima. Ona je u januaru prošle godine zvanično raskrstila sa Ljevicom i osnovala sopstvenu partiju.

Spoljnopolitička platforma BSV u suprotnosti je sa zapadnim konsenzusom, posebno kada je riječ o ratu Rusije i Ukrajine. Vagenknehtova je sama pozvala na prekid vojne pomoći Kijevu i kritikovala zapadne sankcije protiv Moskve, uključujući izvoz energenata. Naglasila je da vjeruje da je diplomatska inicijativa neophodna u ratu.

Ona je jednom prilikom pomenula i Srbiju, kritikujući NATO bombardovanje.

– Na današnji dan prije 20 godina NATO je započeo vazdušne udare u sukobu na Kosovu. Za mene je centralna lekcija iz ovog i drugih ratnih umiješanosti posljednjih decenija: međunarodno pravo mora ponovo postati vodeći princip naše spoljne politike. Njemačka politika mora da se odvoji od ratoborne američke politike. Za mir i sigurnost – navela je ona na Fejsbuku na 20. godišnjicu početka bombardovanja Jugoslavije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu