Ukrajinski predsjednik je nakon sukoba naglo napustio Bijelu kuću bez potpisanog sporazuma o mineralima, a dok je veću utjehu i podršku pronašao među evropskim liderima u Londonu, Trampovi napadi Ukrajincima sve više izgledaju kao pokušaj da se Kijev natjera na kapitulaciju pod uslovima Moskve.
Analitičari sugerišu da će Ukrajina možda biti natjerana da pristane na “gorki sporazum” do ljeta.
Prema “Njujork tajmsu”, Trampovo naređenje u ponedjeljak o privremenom obustavljanju američke vojne pomoći Ukrajini odnosi se na oružje i municiju u vrijednosti od nekoliko milijardi.
Neimenovani zvaničnici rekli su listu da će direktiva biti na snazi sve dok Tramp ne utvrdi da je Ukrajina pokazala iskrenu posvećenost mirovnim pregovorima sa Rusijom.
Raskol između Kijeva i Vašingtona
Trampova odluka dramatično je produbila raskol između Vašingtona i Kijeva u kritičnom trenutku rata u Ukrajini, a najneposredniji dobitnik ovog poteza je ruski predsjednik Vladimir Putin koji – ako obustava pomoći potraje – može da iskoristi to vrijeme za nove teritorijalne dobitke na frontu, navodi “Tajms”.
– Pauza u američkoj vojnoj pomoći Ukrajini, koju je uveo predsjednik Tramp, djeluje kao pokušaj da se Kijev natjera na kapitulaciju prema uslovima Rusije – rekao je u utorak predsjednik Odbora za spoljnu politiku ukrajinskog parlamenta Oleksandr Merežko.
– Naglim obustavljanjem vojne pomoći Ukrajini Tramp ostavlja Ukrajince na cjedilu, a Rusiji daje zeleno svjetlo da nastavi sa napredovanjem na zapad. ‘Zajedno za Ukrajinu’ poziva Bijelu kuću da odmah promjeni kurs, nastavi sa pružanjem vojne pomoći i izvrši pritisak na Putina da okonča svoju užasnu invaziju – navela je u saopštenju ukrajinska aktivistička grupa Zajedno za Ukrajinu.
Može li Evropa da pomogne Ukrajni?
Evropa je u međuvremenu iznijela svoj plan u pet tačaka za jačanje evropske odbrambene industrije i povećanje vojnih kapaciteta.
Plan podrazumijeva izdvajanje blizu 800 milijardi evra, a predsjednica EK Ursula fon der Lajen je najavila i da novi instrument može da se koristi u korist Ukrajine.
Trampova direktiva takođe zaustavlja isporuke opreme iz zaliha Pentagona kao pomoć kroz Inicijativu za bezbjednosnu pomoć u Ukrajini, koja obezbjeđuje sredstva koja Kijev može da koristi samo za kupovinu nove vojne opreme direktno od američkih odbrambenih kompanija.
Nije jasno šta će tačno Zelenski morati da uradi da bi Tramp nastavio sa vojnom pomoći, navodi “Tajms”.
Šta su SAD davale Ukrajini prije obustave pomoći?
Američki Kongres je odobrio ukupno 175 milijardi dolara pomoći za Ukrajinu od početka ruske invazije u februaru 2022, prema podacima nestranačkog Odbora za odgovoran federalni budžet.
Američka pomoć Ukrajini uključuje vojnu pomoć, budžetsku pomoć i druge fondove koji su isporučivani kroz USAID, agenciju koju je Trampova Bijela kuća značajno ograničila.
SAD su pružile 65,9 milijardi dolara vojne pomoći Ukrajini od 2022.
Šta je rekla Rusija?
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je obustava američke vojne pomoći Ukrajini “najpozitivniji doprinos miru”. Dodao je da bi to moglo da gurne Kijev da se uključi u mirovni proces.
Peskov je pozdravio Trampove izjave o želji da se postigne mir u Ukrajini i poručio da će Moskva pratiti razvoj situacije. Takođe je rekao je da bi normalizacija bilateralnih odnosa između Rusije i SAD podrazumijevala ukidanje “negativnog tereta” sankcija.
Šta je rekla Ukrajina?
Zelenski je rekao da Ukrajina radi sa SAD i Evropom na postizanju mira.
– Radimo zajedno sa Amerikom i evropskim partnerima i veoma računamo na podršku SAD na putu ka miru. Mir je potreban što je prije moguće – napisao je on na “Telegramu”.
Zelenski je naglasio da Ukrajina nastavlja dijalog sa partnerima a, kako je naveo, uskoro se očekuju dalji koraci u ovom pravcu. On je dodao da je neophodno zaustaviti rat i garantovati bezbjednost.
Zelenski je u ponedjeljak rekao da bi bio “spreman da ode” u zamjenu za ukrajinsko članstvo u NATO, dajući do znanja da bi odstupio sa mjesta predsjednika ako bi njegova zemlja mogla da uđe u vojni savez.
Takođe je sugerisao da je spreman da potpiše sporazum o mineralima sa SAD, koji je stavljen na čekanje nakon napetog sastanka sa Trampom u petak.
Koje su sada opcije za Ukrajinu?
Bez američke pomoći, Zelenski nema mnogo opcija sem da popravi svoj odnos sa Bijelom kućom, piše “ABC njuz”. Potpisivanje sporazuma sa SAD o ukrajinskim mineralima otvorilo bi put za dodatne sporazume o budućnosti američke vojne pomoći i uslovima primirja sa Rusijom. Sada je sve to neizvjesno.
Zelenski je tokom vikenda prokomentarisao “spasavanje odnosa” sa SAD.
– Mislim da će naš odnos s Sjedinjenim Državama nastaviti jer je on više od odnosa pojedinačnih trenutaka. Moramo da budemo otvoreni – rekao je on.
Oleksandr Krajev, analitičar tink tenka “Ukrajinska prizma”, rekao je da je prvi korak u spasavanju odnosa između SAD i Ukrajine “ponovno uspostavljanje ličnih kontakata sa Trampovim ljudima i samim Trampom”, iako će to “psihološki biti pakleno”.
– Da, situacija je prilično teška. Vidimo mnogo loših prognoza. To za nas nije apokaliptičan scenario. Odnosi mogu ponovo da se uspostave, ne zato što je ukrajinska diplomatija daleko superiornija ili zato što je Zelenski sjajan komunikator, već zato što ovdje u Ukrajini još uvijek postoji ekonomski interes za Trampa – rekao je on.
Američki zvaničnici su pozvali Zelenskog da izrazi zahvalnost za američku podršku, piše “ABC njuz”, dodajući da je ukrajinski predsjednik to redovno radio od početka ruske invazije, prenosi Blic.
Sam Tramp je, u međuvremenu, otkrio šta Zelenski treba da uradi da bi ponovo započeo pregovore.
– Samo mislim da bi trebalo da bude više zahvalan, jer je ova zemlja bila uz njih kroz sve to. Dali smo im mnogo više od Evrope, a Evropa je trebalo da da više od nas – rekao je Tramp, a prenio “Hil”.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu