Digitalna Srpska

Sve tanja granica između čovjeka i mašine: Predstavljen računar sa ćelijama ljudskog mozga

Australijska kompanija Cortical Labs predstavila je ono za šta tvrdi da je "prvi primenjivi biološki kompjuter na svijetu", koji kombinuje ćelije ljudskog mozga sa komponentama zasnovanim na silicijumu.

Sve tanja granica između čovjeka i mašine: Predstavljen računar sa ćelijama ljudskog mozga
FOTO: ANETE LUSINA/PEXELS

Sistem, poznat kao CL1, predstavljen je na MWC 2025 u Barseloni i istražuju se njegove potencijalne primena u vještačkoj inteligenciji i mašinskom učenju.

CL1 se sastoji od silicijumskog čipa, na čijoj površini su ljudski neuroni uzgojeni u laboratoriji. Ovi neuroni su sposobni da reaguju na električne signale, formirajući mreže koje obrađuju informacije slično kao biološki mozak.

Pročitajte još

Sistem je dizajniran da omogući dvosmjernu komunikaciju, gdje električni impulsi stimulišu neurone, a njihovi odgovori se snimaju i analiziraju. Da bi održao neurone, CL1 je opremljen sistemom za održavanje života koji reguliše temperaturu, razmjenu gasova i druge neophodne uslove.

Značajan aspekt CL1 je njegova sposobnost učenja i prilagođavanja zadacima. Prethodna istraživanja su pokazala da sistemi zasnovani na neuronima mogu biti obučeni da obavljaju osnovne funkcije, kao što je igranje jednostavnih video-igara, prenosi Tom's Hardware.

Cortical Labs kaže da će prvi ovakvi računari biti dostupni za isporuku kupcima u junu, i svaki će koštati oko 35.000 dolara.

Upotreba ljudskih neurona u računarstvu postavlja pitanja o budućnosti razvoja vještačke inteligencije. Biološki računari kao što je CL1 mogli bi da pruže prednosti u odnosu na konvencionalne AI modele, posebno u pogledu efikasnosti učenja i potrošnje energije, a prilagodljivost neurona mogla bi dovesti do poboljšanja u robotici, automatizaciji i složenoj analizi podataka.

Međutim, skalabilnost ove tehnologije ostaje neizvjesna. Proizvodnja i održavanje sistema zasnovanih na neuronima znatno je složenije od proizvodnje tradicionalnih procesora, a obezbjeđivanje dugoročne stabilnosti predstavlja dodatne izazove.

Tu su, naravno, i etički problemi koji proizilaze iz upotrebe moždanih ćelija. Dok su neuroni koji se koriste u CL1 uzgojeni u laboratoriji i nemaju svijest, dalji napredak u ovoj oblasti može zahtijevati smjernice za rješavanje moralnih i regulatornih pitanja, naročito s obzirom na to da je sve tanja granica između čovjeka i mašine, prenosi B92.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu