Poruka je to seminara „Dekarbonizacija malih i srednjih preduzeća izazovi i prilike“, koji je održan u gradiškom Kulturnom centru.
Stručnjak iz oblasti održivog razvoja u Privrednoj komori Srbije i predavač na ovom seminaru Aleksandar Simić, rekao je da je Evropska komisija prolongirala početak primjene CBAM-a, odnosno Uredbe o mehanizmu prilagođavanja cijene ugljenika na 1. januar 2027. godine, u odnosu na prvobitno planiranu primjenu od početka naredne godine.
Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić istakao je da će veoma brzo Gradiška, koja troši oko 40 megavata električne energije, bili lokalna zajednica koja će iz solarnih elektrana proizvoditi više energije neko što je potrebno njenom stanovništvu i privredi.
– Trenutno iz postojećih solarnih elektrana na području Gradiške proizvodi se više od 10 megavata, u izgradnji su elektrane kapaciteta oko 40 megavata, a postoji mogućnost i izgradnje jedne velike solarne elektrane od 100 megavata. Problem je taj što se prilikom izvoza u EU sagledava državna struktura proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i fosilnih goriva, koja je sada u procentu 70 naprema 30 odsto u korist fosilnih goriva, odnosno energije iz termoelektrana – rekao je gradonačlenik.
Olivera Radić iz Privredne komore Srpske rekla je da već duže vrijeme organizuju seminare i savjetuju privrednike kako da prilagode svoje proizvode regulativama EU, te kako da dođu do sredstava i subvencija za investicije koje se odnose na energetsku efikasnost.
Seminar o temi dekarbonizacije malih i srednjih preduzeća organizovala je Privredna komora RS, u saradnji sa gradovima Gradiška, Laktaši i Prnjavor i opštinom Srbac.
Seminar je organizovan uz podršku programa “Lokalni ekonomski razvoj u BiH”, koji sprovodi konzorcijum Karitas Švajcarske i NIRAS, a finansira Vlada Švajcarske.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu