Magazin

Čarolija ili trik: Ovo je "TAJNA" PLAVE ORHIDEJE i zašto nova cvjetanja vraćaju izvornu boju

U prodavnicama i cvjećarama posljednjih godinama se nudi izobilje plavih orhideja vrste Phalaenopsis.

plava orhideja
FOTO: RALPHS_FOTOS/PIXBAY

Već sama po sebi, ova prelijepa biljka je egzotična, a udružena sa gotovo neprirodnom plavom bojom izgleda nestvarno.

Ono što mnogi ne znaju jeste da plava boja ovih orhideja nije prirodna. Riječ je o vještački obojenom cvieću koje prolazi kroz posebne postupke kako bi dobilo tu intenzivnu nijansu.

Kako nastaje plava orhideja?

Pročitajte još

U podlozi plave orhideje obično je snježno bijeli cvijet u čije se stabljike ubrizgava neškodljiva plava ili prehrambena boja. Sam sastav boje i postupak su poslovne tajne i obično su zaštićeni patentom, pa se tako neki uzgajivači hvale da koriste isključivo ekološka i organska sredstva za dobijanje plave boje.

Kako je riječ o boji topivoj u vodi, provodnim elementima stabljike će se, uz hranjive materije, kretati i plava boja, a kad dođe do bijelog cvijeta, jednostavno će ga obojiti iznutra. Nemojte da imate strah, cvijet će ostati plave boje sve dok ne otpadne.

Ako orhideja ponovno procvjeta, novi cvjetovi će biti izvorne bijele boje. Ljubitelji prirodnog izgleda bi mogli da kažu da je to možda i najbolje, budući da plava orhideja mnogima izgleda vještački i “papirno”.

FOTO:  SARAH YENESEL/EPA
FOTO: SARAH YENESEL/EPA

Ali, plava nije jedina boja u koju se orhideje boje. Druge vještačke boje poput narandžaste ili zelene takođe su popularne. Na primjer, ako se doda žutoj orhideji zelena boja, dobiće se zeleni cvijet ili boja limete, dok će se dodatkom roze pretvoriti u takozvani pink lemonade.

Kako prepoznati vještačko obojene orhideje?

Često možete zaključiti da je orhideja obojena ako vidite da je boja jača čim su cvjetovi bliži bazi biljke, dok će oni cvjetovi na vrhu biti blijeđi i manje intenzivne boje.

Osim toga, mjesto uboda injekcije lako se može pronaći, ako pažljivo pregledate bazu cvjetne stabljike.

Kako njegovati vještački ofarbanu orhideju?

FOTO: FREEPIK
FOTO: FREEPIK

Orhideje cvjetaju dugo, ponekad i duže od 10 nedjelja. Kada cvjetovi otpadnu, možete da odsečete cvjetne stabljike što niže možete, pazeći da ne oštetite lišće.

Tokom perioda mirovanja, nastavite da zalivate orhideju nedjeljnim ritmom i prihranjujte je tečnim đubrivom za orhideje jednom ili dvaput jesečno. Smjestite biljku u svjetlu prostoriju, ali ne na direktno sunce.

Kada biljka odluči da ponovno cvjeta, pojačajte prihranu prema uputstvima na pakovanju đubriva. I da, vaša orhideja će da se vrati svojoj prirodnoj boji, vjerovatno bijeloj, prenosi Moje Vrijeme.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu