U roku od dvije nedjelje očekuje se povratak polovine pacijenata koji se liječe u inostranstvu u zemlju, a nadležni tvrde da preduzimaju sve neophodne korake za nastavak adekvatnog liječenja.
Trenutno se u Makedoniji liječi 54 pacijenta, 46 u javnim zdravstvenim ustanovama, a osam u privatnim bolnicama. Od onih u javnom zdravstvu, 26 se liječi u Kliničkom centru Majka Tereza, tri na KARIL-u, šest na plastičnoj hirurgiji, 11 na toksikologiji, po dvoje na pulmologiji i dječjoj hirurgiji i po jedan na torakalnoj hirurgiji i oftalmologiji. U Opštoj bolnici “8. septembar” i Klinici za hirurške bolesti “Sveti Naum Ohridski” liječi po deset osoba.
U inostranstvu se liječi 115 pacijenata, od kojih je četvoro u kritičnom stanju. Ove nedjelje očekuje se da će se osmoro onih koji su u inostranstvu vratiti u klinike u Makedoniji.
– Već se spremamo da primimo povratnike koji se liječe van zemlje. Van Makedonije se liječi 115 pacijenata. Ove nedjelje očekujemo da osam pacijenata počne da se prima u naše klinike – rekao je juče ministar zdravlja Arben Taravari.
– Pacijenti su u fazi infekcije i moguće su komplikacije, a zdravstveni radnici iz inostranstva daju sve od sebe. Nadam se da će se bar polovina pacijenata vratiti za dvije nedjelje – dodao je Taravari.
Tim plastičnih hirurga boraviće u Kočanima kako bi pacijenti koji će po povratku sa klinika na kućnom liječenju dobili neophodnu podršku i terapiju, a da ne moraju da putuju.
– Već radimo po redovnim programima na našim klinikama i nastavićemo da radimo. I o tome smo danas razgovarali. Pošto je većina pacijenata iz Kočana, u Kočanima će biti i ekipa plastičnih hirurga, koji će ići tamo da vide kakve su potrebe, da intervenišu kada je potrebno. Štipska bolnica već ima četiri plastična hirurga. Bićemo u komunikaciji, pružaćemo im podršku, da pacijenti ne putuju, ali naši ljekari mogu da odu i pruže im pomoć koja im je potrebna u fazama koje su pred nama – objasnio je Taravari.
Kako je napomenuo, nekim pacijentima će biti potrebna rehabilitacija u trajanju od dvije nedjelje, a nekima mjesecima, piše Kurir.mk.
– Razmotrićemo opcije za one koji će ostati i koji će biti na dugotrajnom liječenju. Već razmatramo moguće opcije – dodao je Taravari.
I portparol Vlade Venera Latifi Azizi juče je naglasila da se čini sve da se obezbijedi neophodan tretman i poboljša zdravstveno stanje pacijenata.
– U međuvremenu, stanje nekih pacijenata je i dalje teško. Četvorica u inostranstvu su u kritičnom stanju, ali činimo sve da im obezbijedimo neophodan tretman i nadamo se njihovom poboljšanju. Pored bolničke njege, u okviru dugotrajne njege, obezbijedili smo i tim hirurga koji će ostati u Kočanima da podrži pacijente koji se liječe kod kuće, izbjegavajući njihove mukotrpne odlaske u klinike. Takođe, štipska bolnica ima četiri hirurga koji će biti u stalnoj komunikaciji da pruže podršku pacijentima – rekao je Ljatifi Azizi. On je naglasio da su zdravstvene ustanove u potpunosti posvećene pružanju kvalitetnog liječenja i pune rehabilitacije za sve pacijente.
Ona je istakla da se istraga o ovom ozbiljnom događaju nastavlja uz punu posvećenost u saradnji nadležnih institucija.
– Vlada ostaje posvećena otkrivanju istine i osiguravanju da oni koji su odgovorni budu odgovorni za svoje postupke – rekla je portparolka Latifi Azizi.
Ministarstvo prosvete i nauke (MNS) saopštilo je da opštine treba da utvrde da li sve škole na njihovoj teritoriji imaju izrađenu Procjenu opasnosti od elementarnih nepogoda i drugih nesreća, Plan zaštite i spasavanja u kriznim situacijama koji je potvrdila Uprava za zaštitu i spasavanje i Pravilnik o zaštiti od požara i eksplozija, na koji bi takođe trebalo da daju saglasnost Uprava za zaštitu i spasavanje.
Ministarstvo prosvete i nauke obratilo se 20. marta opštinama koje su osnivači i, u skladu sa procesom decentralizacije, nadležne za rad osnovnih i srednjih škola, da provjere ispunjenost i poštovanje standarda bezbjednosti u školskim zgradama. Najavljuju da će Državna prosvetna inspekcija, u okviru svoje nadležnosti, provjeriti i da li su školski objekti osigurani.
Nakon tragičnog događaja koji se dogodio 16. marta 2025. godine u ranim jutarnjim satima u opštini Kočani, gdje je u nesrećnom incidentu tokom požara u diskoteci život izgubilo 59 mladih, a povrijeđeno oko 200 ljudi, u cijeloj zemlji proglašena je sedmodnevna žalost.
Žrtve su sahranjene 20. marta 2025. godine u Kočanima, Skoplju, Strumici i Štipu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu