Hronika

„STIGAO JE POZIV S MARATONA, IMAO JE NAPAD“ Otkriveno zašto se muškarac u sred trke u Beogradu srušio

Stigao je poziv sa maratona, dobili smo informaciju da je u pitanju epileptični napad rekla je dr Ivana Stefanović iz Hitne pomoći o slučaju čovjeka koga su ljekari reanimirali tokom maratonske trke u Beogradu.

Poznato stanje trkača Beogradskog maratona
FOTO: BLIC TV/SCREENSHOT

Ona ističe i da se u narednim danima očekuju i povećan broj pacijenata sa srčanim problemima, s obzirom na pad temperature.

– Juče je bilo 136 intervencija, 25 na javnom mjestu i jedan pacijent sa STEMI infarktom prevezen u angio salu bolnice Dedinje. Imali smo intervencije i na maratonu – kaže dr Ivana Stefanović.

Ističe da je poziv stigao oko malo prije podneva, i da je reanimacija izvršena uspješno.

– U 11:40 dobili smo dojavu da je u Kralja Milana, u nivou predsjedništva, došlo do epileptičnog napada. Vjerovatno je to onima koji su zvali tako izgledalo. Kada je naša ekipa stigla na mjesto, volonteri Crvenog krsta su već radili reanimaciju. Važno naglasiti da bi svi to trebalo da znamo i da bi to trebalo da bude dio zdravstvene kulture. To je ono što je tog trenutka spasilo tog čovjeka – kaže dr Stefanović.

Kako se pravilno radi reanimacija za “Blic” TV nedavno je govorio i Srđan Božić iz Crvenog krsta, ovo su detaljna uputstva.

Ističe da je ekipa Hitne pomoći nastavila reanimaciju, koja se vodi kao uspješna.

– Mi nemamo informaciju kako je pacijent. Ali u pitanju je muškarac oko 50 godina i prevezen je u Urgentni centar – kaže dr Stefanović.

Podsjetimo, na 38. Beogradskom maratonu došlo je do incidenta, kada je, kako se navodi na društvenim mrežama, jedan učesnik trke samo pao.

Teška trauma na uglu Njegoševe i Beogradske

Ističe da je još jedan pacijent sa teškom traumom prevezen oko 18:05, na uglu Njegoševe i Beogradske.

– U pitanju je motociklista, muškarac od 38 godina, prevezen je u Urgentni centar. Noćna smjena prošla je sa 109 intervencija, 18 na javnom mjestu. Imali smo još jednog pacijenta sa STEMI infarktom, on je muškarac od 44 godine, sam se javio u Kliničko-bolničkom centru Zemun – kaže dr Stefanović.

Savjetuje da je u takvim slučajevima bolje da se pacijenti jave Hitnoj pomoći, nego dolaziti sam, jer se tako štedi da na vremenu.

– U takvim slučajevima postoji određena procedura i zato je bolje da uvijek prvo zovete Hitnu pomoć, kako bismo vas vozili direktno do angio sale – kaže dr Stefanović.

Pročitajte još

Vremenske prilike i zdravlje građana

Vremenske prilike i neprilike utiču na zdravlje građana, a prema riječima dr Stefanović sa padom temperature, krvni pritisak raste i u narednim danima upravo očekuju povećan broj pacijenata sa ovim problemima.

– Hipertenzija najčešće ne ide sama, već se to odražava i na druge sisteme – kaže dr Stefanović za “Prva” TV.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu