Iz našeg ugla

Bahato ignorisanje presude

Savjet ministara BiH očekuje da Ministarstvo finansija i trezora BiH, na čijem je čelu Srđan Amidžić, najkasnije sutra dostavi prijedlog kako izmiriti dug BiH prema slovenačkoj firmi „Viadukt“ koji se svaki dan povećava za više od 18.000 KM.

Bahato ignorisanje presude
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Problemi su počeli još 2006. godine kada je Vlada RS, dok joj je predsjednik bio Milorad Dodik koncesiju već dodijeljenu Slovencima dala Hidroelektranama na Vrbasu. Tužba je stigla 10 godina kasnije, a „Viadukt“ je bio spreman na kompromis, da odustanu od tužbe za 2 miliona KM. Ova ponuda nije prihvaćena, a Željka Cvijanović tadašnja predsjednica Vlade potpisala je ugovor sa Savjetom ministara kojim Srpska preuzima sve obaveze koje bi mogle nastati iz ovog spora. Uslijedila je odluka Arbitražnog vijeća u Vašingtonu 2022. godine, a zatim konačna odluka po kojoj je BiH, odnosno Republika Srpska, dužna zbog raskida ugovora o koncesiji da “Viaduktu” isplati odštetu od oko 110 miliona KM.

Ni to nije bilo dovoljno da se ovo pitanje riješi, a plaćanje sada opstruišu ministri iz Republike Srpske u Savjetu ministara BiH. Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa glasao je prošle godine protiv prijedloga Pravobranilaštva BiH o izmirenju duga, a u drugom krugu glasanja i ministri Srđan Amidžić i Nenad Nešić.

Šta je bilo sporno u prijedlogu Pravobranilaštva BiH, nemoguće je saznati jer ni Košarac ni Amidžić ne odgovaraju na naše pozive. Od tada do 1. marta dug je povećan za više od 4 miliona KM, ali ih se to izgleda ne tiče, jer misle da njih to neće koštati.

Poseban apsurd je činjenica da su Slovenci prijavili Tužilaštvu BiH i Savjet ministara i Predsjedništvo BiH prije oko pola godine. Naveli su da im ide u korist odugovlačenje u plaćanju, ali i da način obračuna kamata stavlja BiH u sve teži i teži položaj.

Pročitajte još

I dok se plaćanje opstruiše, glavni dug raste, „Viadukt“ je pokrenuo izvršne procese za prodaju nekretnina Centralne banke BiH, a u Briselu su blokirana sredstva BHANSE kod Eurokontrola.

Zbog toga bi sistem kontrole vazdušnog saobraćaja u BiH mogao doživjeti potpuni kolaps, što bi moglo imati ozbiljne posljedice za cijelu Evropu.

Ostaju pitanja da li je moguće da odgovorni uvećanje potraživanja „Viadukta“ od 2 do 110 miliona KM neće snositi posljedice svojih odluka, bahatosti i pogrešnih procjena, kao i da li je moguće da ne postoji način da se dug plati i da se zaustavi svakodnevno povećavanje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu