Politika

Zbog „Viadukta“ hitno potrebno rješenje: Blokada sredstava BHANSA izazov za stabilnost vazdušnog saobraćaja u BiH

Nakon što je Bosna i Hercegovina izgubila arbitražni spor sa „Viaduktom“ kompanijom iz Slovenije, mora isplatiti oko 110 miliona KM, a zbog ovog slučaja Agencija za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA) se nalazi na rubu operativnog kolapsa.

Zbog „Viadukta“ hitno potrebno rješenje: Blokada sredstava BHANSA izazov za stabilnost vazdušnog saobraćaja u BiH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Iz ove Agencije za Srpskainfo naveli su da trenutna situacija predstavlja ozbiljan izazov za operativnu stabilnost vazdušnog saobraćaja u BiH.

BHANSA, u saradnji s nadležnim institucijama, intenzivno radi na hitnom rješenju kako bi se osigurao neometan nastavak rada. Važno je naglasiti da BHANSA nije budžetski korisnik, već se finansira prvenstveno iz vlastitih prihoda – kroz naknade koje vazduhoplovne kompanije plaćaju za korištenje vazdušnog prostora BiH putem Eurokontrola – navode iz BHANSA.

Istakli su da se svi prikupljeni prihodi koriste isključivo za pokrivanje stvarnih troškova pružanja usluga: plate zaposlenih, održavanje i modernizaciju tehničke opreme, sigurnosne sisteme te sve operativne aktivnosti neophodne za bezbjedan i efikasan vazdušni saobraćaj.

bhansa
FOTO: BHANSA

– Naša predanost bezbjednosti, efikasnosti i zaštiti suvereniteta vazdušnog prostora BiH ostaje neupitna, a zajedno s nadležnim institucijama nastavljamo raditi na najboljem mogućem rješenju u interesu svih korisnika vazdušnog prostora BiH – navode iz BHANSA.

Predrag Baroš, pravni zastupnik „Viadukta“  rekao je da su u cilju naplate duga pokrenuli izvršne procese na teritoriji BiH za prodaju nekretnina Centralne banke BiH, a u Briselu u Belgiji su blokirali sredstva BHANSA-e kod Eurokontrola.

Prema njegovim riječima sredstva će ostati blokirana do završetka procesa koji vodi advokatski tim u Belgiji, a ako taj postupak bude okončan u korist „Viadukta“ slijedi naplata duga iz tih sredstava.

Drugo rješenje je da BiH plati dug.

Pročitajte još

Da podsjetimo u četvrtak ističe rok koji je Savjet ministara BiH dao Ministarstvu finansija i trezora BiH, na čijem čelu se nalazi Srđan Amidžić, da pripremi prijedlog rješenja za izvršenje isplate potraživanja, uključujući glavni dug, kamate i troškove arbitražnog postupka slovenačkoj kompaniji “Viadukt”.

Ugovor o dodjeli koncesije sa „HES Vrbas“, koje je u vlasništvu „Viadukta“ potpisan je 2004. godine, a njime je bila planirana izgradnja HE „Krupa“ i HE „Banjaluka-Niska“. Međutim, ugovor je raskinut nakon što je Vlada dodijelila koncesiju za izgradnju HE „Bočac 2“ koja je onemogućila izgradnju HE „Krupa“. Na čelu Vlade RS u tom trenutku je bio Milorad Dodik.

Bivši pravobranilac BiH Mlađen Mandić rekao je da je tužba stigla 2016. godine, kada je on bio pravobranilac BiH, i upozoravao da će ovaj slučaj biti izgubljen.

Slovenci su bili zainteresovani da se plati milion evra i da povuku tužbu i to bi se završilo. Međutim, ni to nije odobrila Vlada koju je tada vodila Željka Cvijanović – naglasio je Mandić.

Nakon toga, 2017. godine je sklopljen Ugovor između Savjeta ministara BiH na čelu sa Zoranom Tegeltijom i Vlade Republike Srpske koju je u tom trenutku vodila Željka Cvijanović po kojem Srpska preuzima obaveze plaćanja.

Konačnom odlukom Arbitražnog vijeća u Vašingtonu, BiH je obavezana da “Viaduktu” isplati odštetu zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu, a koji sa 1. martom iznosi 110 miliona KM.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu