Postoje šatori ili iglui koji im nude privatnost, a što se tiče “aparature” ona je prilično jednostavna i standardizovana. Unutar šatora ili iglua za nuždu tako ćete redoviti sresti: 1. kantu, 2. dasku s rupom i 3. toalet-papir, baš kao u pojednostavljenom poljskom toaletu.
Tema i nije banalna kao što možda na prvu zvuči ako znate da je na najjužnijem kontinentu zabranjeno ostavljati tragove i da sav otpad mora biti uklonjen s Antarktika – kako onaj iz istraživačkih centara, tako i iz divljine gdje se odlazi na istraživačke ekspedicije. Svako je odgovoran da ništa ne ostavi iza sebe.
Britanski nau;nici iz BAS (British Antarctic Survey) nedavno su prigrlili novu tehnologiju kako bi lakše pratili gdje ostavljaju otpad. Za sada su tu i dalje daska i kanta, i dalje se sav otpad iz divljine mora vratiti na istraživačku stanicu, ali sistem preciznog praćenja mogao bi i povećati udobnost pri olakšavanju i, važnije, smanjiti uticaj ljudskog otpada na tamošnji okoliš.
Britanska je istraživačka postaja opremila svoja vozila uređajima kanadske firme Geotab koji omogućuju tačno označavanje mjesta na kojem je nekoga “stisnulo”.
Uređaj je povezan sa satelitskom mrežom IRIDIUM i naravno praćenje vršenja nužde nije mu jedina funkcija. Uređaj ima više prekidača različitih boja – crvene, bijele, crne ili zelene, koji služe za odašiljanje signala za hitne slučajeve (prave), praćenje zaustavljanja, označavanje pukotina u ledu ili mjesta privremenog kampa.
Žuto dugme označava mjesto na kojem je istovaren biološki otpad, a analiza učestalosti i mjesta zaustavljanja mogla bi – poboljšati “sanitarne” uslove za nau;nike i možda uskoro poslati dasku i kantu u istoriju. I važnije – precizno označiti mjesta koja moraju biti – dehumanizovana kako bi kontinent ostao čist, prenosi Punkufer.hr.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu