Ova inicijativa je promovisana od strane građanske liste “AIxRoma” tj. Alternativa Italijana za Rim što je i igra riječima jer je AI akronim za vještačku inteligenciju.
Frančeska je prva italijanska virtuelna influenserka sa sertifikatom „Mete“, ime je dobila po Danteovoj Frančeski, a izgled je nastao mješavinom italijanskih filmskih ikona Sofije Loren i Monike Beluči, prenosi RTS.
Frančeska Đubeli, već poznata na društvenim mrežama po svojim intervencijama vezanim za građanske, tehnološke i kulturne teme, razvijena je prije dvije godine sa idejom da stavi vještaču inteligenciju u centar političke debate.
Sama je objavila kandidaturu na svojim nalozima na društvenim mrežama: „Ovo nije samo digitalni eksperiment već platforma za aktivno građanstvo koja će u naredne dvije godine biti otvorena za profesionalce, mlade, kao i kultuna i društvena zbivanja koja će doprinijeti boljoj viziji Rima.”
Njeni tvorci, među kojima je i Emiliano Belmonte, smatraju da vještačka inteligencija, ako se koristi na kompetentan i etički način može ponuditi brža, objektivnija i efikasnija rješenja za javnu upravu, prepoznavajući potrebe građana i predlažući alternativna rješenja zasnovana na analizi podataka i povratnim informacijama korisnika.
– Stvorili smo Frančesku sa namjerom da podignemo svijest naših građana o potrebi za vještačkom inteligencijom. Želimo da pokažemo da nam VI može pomoći u sagledavanju potreba građana i predlaganju konkretnih riješenja – naveo je Belmonte.
Frančeskina kandidatura odmah je izazvala žustru debatu. Sa jedne strane su oni koji u ovoj inicijativi vide priliku za inovaciju politike iskorišćavanjem sposobnosti vještačke inteligencije da analizira velike količine podataka i da efikasno i nepristrasno izrađuje prijedloge. S druge strane, ne nedostaje zabrinutosti u vezi sa etikom i ulogom ljudskog elementa u upravljanju prestonicom.
– Ovo je zanimljiva provokacija koja nas tjera da razmislimo o budućnosti politike i potencijalu vještačke inteligencije – komentarišu lokalni politički analitičari.
– Međutim, ostaje da se vidi kako virtuelni entitet zaista može da razumije i odgovori na složenost društvene i ljudske dinamike grada kao što je Rim – dodaju.
Lista Alternativa Italijana za Rim se oslanja na izborni program zasnovan na digitalizaciji i inkluzivnosti, koji obećava transparentnost uprave, učešće građana putem onlajn platformi kojima upravlja vještačka inteligencija i inovativna rješenja za dugogodišnje probleme prestonice, kao što su upravljanje otpadom, gradski prevoz i bezbjednost.
Kandidatura Frančeske Đubeli predstavlja politički eksperiment bez presedana u Italiji i postavlja ključna pitanja o uticaju vještačke inteligencije na demokratiju. Dok se Rim približava izborima 2027. godine, biće interesantno posmatrati kako će građani prihvatiti ovu neobičnu takmičarku i kakve će biti reperkusije ove inicijative na nacionalnu političku scenu.
Izazov za Frančesku Đubeli biće da dokaže da vještačka inteligencija ne samo da može da analizira podatke, već i da interpretira potrebe i aspiracije složenog društva i grada kao što je Rim.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu