Ovaj podatak je objavila Švedska agencija za javno zdravstvo, a rezultat je dugogodišnje primjene strategije smanjenja štetnosti, a ne strogih zabrana.
Prema izvještaju koji je predstavila globalna zdravstvena organizacija, u Švedskoj je stopa upotrebe nikotina među odraslim osobama približno 25 odsto, što je u skladu sa prosjekom u Evropi. Međutim, Švedska bilježi značajno niže stope bolesti povezanih s pušenjem, uključujući rak pluća i kardiovaskularne bolesti, u usporedbi s mnogim drugim europskim zemljama. Studija govori o 41 odsto manjoj incidenci raka pluća i 50 odsto nižoj stopi smrtnih slučajeva povezanih s pušenjem u odnosu na ostatak Evrope. Ovaj značajan pad bolesti pripisuje se širokoj upotrebi bezdimnih alternativa, prije svega oralnih nikotinskih proizvoda, poput snusa i nikotinskih vrećica.
– Švedsko iskustvo pokazuje da razumijevanje i rješavanje pogrešne percepcije javnosti o nikotinu može dovesti do zdravstvenih politika koje bolje štite i informiršu potrošače. Ovdje je presudna razlika između pušenja i upotrebe bezdimnih proizvoda – kaže doktor Karl Fagerstrom, stručnjak za javno zdravlje i koautor studije.
Riječ kardiologa
Subspecijalista kardiologije dr. Elnur Smajić iz Tuzle, osvrćući se na uspjeh Švedske, ističe da je rani napredak Švedske u smanjenju stope pušenja potpomognut uvođenjem modernih bezdimnih alternativa, poput nikotinskih vrećica, tehnologije zagrijavanja duvana.
– Tokom posljednje decenije, uspjeli su smanjiti stopu pušenja za ogromnih 55 odsto – kaže dr Smajić.
Kad je riječ o potrebi razmatranja strategije smanjenja štete od pušenja, regulaciji i podršci inovativnim i naučno utemeljenim alternativama, ističe da bi ovakve mjere sigurno dovele do smanjenja stope pušenja cigareta.
– Posljedično bi dovele i do smanjenja kardiovaskularnih oboljenja koja su direktno povezana s pušenjem. Iako bezdimne alternative nisu bez rizika, primjeri zemalja poput Švedske, Novog Zelanda i Japana, koje su implementirale strategije smanjenja štete, pokazuju značajan pad broja pušača i smanjenje bolesti povezanih s pušenjem – zaključuje dr Smajić.
Potreba za modernim zakonskim okvirom u BiH
Međutim, za razliku od Švedske, koja je aktivno promovisala alternative cigaretama, BiH još nema koherentnu strategiju smanjenja štetnosti.
Federacija BiH je usvajanjem Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duvana zabranila pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima, mjestima rada i javnom prevozu. Time je unaprijeđeno javno zdravlje. Novim zakonom napravljena je distinkcija između bezdimnih alternativnih proizvoda i proizvoda koji sagorijevaju duvan.
Zakon o kontroli duvana u Republici Srpskoj još nije usvojen, što dovodi do neujednačene regulative unutar zemlje. Harmonizacija propisa na nivou države predstavlja ključan korak u daljoj borbi protiv pušenja.
A.E.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu