Bosna i Hercegovina godinama unazad bilježi slučajeve u kojima su nosioci ministarskih funkcija optuženi za zloupotrebu položaja, nesavjestan rad, primanje mita, pa i teža krivična djela. Iako su neki oslobođeni, drugi su pravosnažno osuđeni, a neki su trenutno i u pritvoru.
Najnoviji slučaj jeste hapšenje Adne Mesihović, ministra u Vladi Kantona Sarajevo.
Mesihović je zajedno sa dvije osobe uhapšena u akciji “Koverta”, koja je realizovana tokom prošle sedmice zbog sumnje za nezakonito zapošljavanje u Ministarstvu, a Opštinski sud u Sarajevu odredio joj je jednomjesečni pritvor.

Bojan Bošnjak, koji je obavljao funkciju Ministra komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša u Vladi KS uhapšen je u novembru 2024. godine u akciji “Incitat 2“, a u pritvoru je proveo četiri mjeseca. Prema navodima tužilaštva, Bošnjak se sumnjiči da je dao pozitivno mišljenje na izvještaj o strategijskoj procjeni uticaja na životnu sredinu, kojim je htio legalizovati nezakonite urbanističke projekte gradnje na Bjelašnici. Nakon izlaska iz pritvora, Skupština Kantona Sarajevo potvrdila je njegovu smjenu, s pozicije kantonalnog ministra komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša.
Ministri bezbjednosti BiH
Nenad Nešić, bivši ministar bezbjednosti BiH, od kraja decembra 2024. godine nalazi se u pritvoru u Vojkovićima. Nešić je uhapšen u akciji “Tunel 2” zajedno sa Milanom Dakićem, bivšim direktorom “Puteva RS” i Mladenom Lučićem, vlasnikom firme “Ledžend”, koji su u međuvremenu pušteni na slobodu uz mjere zabrane.

Oni su osumnjičeni da su kao rukovodioci javnog preduzeća “Putevi RS” i lica koja su poslovala sa navedenim preduzećem, počinili krivična djela-udruživanje radi činjenja krivičnih djela, pranje novca, zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja i primanje mita
Selmo Cikotić, bivši ministar bezbjednosti BiH, krajem oktobra 2024. godine, pravosnažno je osuđen na tri godine zatvora zbog zloupotrebe položaja. Cikotić je proglašen krivim da je u vrijeme dok je obavljao dužnost ministra, prilikom planiranog rješavanja viškova naoružanja pogodovao firmi “Skaut” iz Zagreba na štetu BiH.
Sadik Ahmetović, koji je na poziciji ministra bezbjednosti BiH bio od 2009. do 2012. godine bio je osuđen 2021. godine na šest mjeseci zatvora za zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja, jer je, kako je pisalo u presudi, svjesno iskorištavao svoja ovlaštenja kako bi pribavio imovinsku korist svom vozaču Adnanu Bektiću sklapajući s njim ugovore o djelu 2012. godine, a za poslove za koje je znao da ih ne obavlja.
Ko je oslobođen?
I Draganu Mektiću koji se na poziciji ministra bezbjednosti BiH nalazio od marta 2015. do decembra 2019. sudilo se za zloupotrebu položaja.

Mektić je bio optužen da je prilikom realizacije projekta prekogranične saradnje u oblasti vatrogastva, vrijednog oko 198.000 evra, a koji je EU finansirala od 2015. do 2017. godine, kao ministar izvršio zloupotrebe položaja.
U septembru 2022. godine Mektić je pravosnažno oslobođen optužbi po svim tačkama optužnice. Pored Mektića za isto djelo su oslobođeni Igor Golijanin, Samir Agić i Edin Garaplija.
Na optuženičkoj klupi bio je i Fahrudin Radončić koji je funkciju ministra bezbjednosti BiH obavljao od 2012-2014. godine. Radončić je sa još tri osobe bio osumnjičen da je ometao rad pravosuđa i uticao na svjedoke u postupku protiv Nasera Keljmendija na Kosovu, a 2018. godine oslobođen je optužbi po svim tačkama optužnice.
Ovo su naravno, samo neki od političara, u ovom slučaju ministara, koji su se našli na optuženičkoj klupi.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu