Kultura

Književnik, scenarista, dramaturg i profesor: Filip David iza sebe ostavio bogato životno djelo za koje je dobio brojne nagrade

Filip David, poznati književnik, esejista, scenarista, dramaturg i dugogodišnji urednik Dramskog programa Televizije Beograda i redovni profesor dramaturgije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, preminuo je danas u 84. godini.

Filip David
FOTO: FOTO: ALEKSANDAR DIMITRIJEVIĆ/RINGIER

David je rođen u Kragujevcu 1940. godine, a bio je jevrejsko-srpskog porijekla.

Filip David rođen je u Kragujevcu u jevrejskoj porodici, a preminuo je danas – saopštilo je Udruženje za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat.

Njegov otac Frederik, poznat po nadimku Fred, bio je sudija u Sremskoj Mitrovici. Po izbijanju rata otac mu se pridružio fruškogorskim partizanima. David se sa majkom Rozom skrivao u selu Manđelos podno Fruške gore. Većina braće, sestara i rođaka Davidovog oca i majke su stradali u logoru na Sajmištu i u Jasenovcu.

Kao osnovac i srednjoškolac osvojio je dvadesetak književnih nagrada. Diplomirao je jugoslovensku i svjetsku književnost na Filološkom fakultetu i dramaturgiju na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu.

FOTO: ALEKSANDAR DIMITRIJEVIĆ / RINGIER
FOTO: ALEKSANDAR DIMITRIJEVIĆ / RINGIER

Jedan je od osnivača Nezavisnih pisaca, udruženja osnovanog 1989. u Sarajevu koje je okupljalo najznačajnije pisce iz svih dijelova bivše Jugoslavije i osnivač Beogradskog kruga (1990), udruženja nezavisnih intelektualaca koji su se od samoga početka suprotstavljali režimu Slobodana Miloševića.

Godine 1992. je udaljen sa posla u RTS zbog osnivanja Nezavisnog sindikata Radio-televizije Beograd. Član je Grupe 99, osnovane na Frankfurtskom sajmu knjiga 1999. i jedan od utemeljivača nezavisne književne asocijacije Forum pisaca, osnovane u decembru 1999. godine.

Kolekcija knjiga sa posvetama i potpisom Filipa Davida kao i nekoliko ličnih predmeta nalazi se u Udruženju za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju „Adligat”, čiji je počasni član-osnivač.

Od početka rata na prostorima bivše Jugoslavije napisao veći broj angažovanih tekstova pod zajedničkim nazivom „Fragmenti iz mračnih vremena”. Tekstovi su emitovani na francuskom radiju (RFI), objavljivani u „Našoj borbi”, „Feral tribjunu” i mnogim drugim novinama i časopisima u zemlji i inostranstvu.

Knjige su mu prevođene na švedski, francuski, poljski, mađarski, italijanski, albanski, esperanto, makedonski, slovenački, hebrejski, a pripovetke se nalaze u dvadesetak antologija.

Napisao je više TV drama i filmskih scenarija i knjige pripovedaka, romana i eseja, piše Blic.

Zbirke pripovedaka:

„Bunar u tamnoj šumi“ (1964)

„Zapisi o stvarnom i nestvarnom“ (1969)

„Princ vatre“ (1987, dopunjeno izdanje 2013)

„Priče“ (sabrane priče, 2015)

Romani:

„Hodočasnici neba i zemlje“ (1995)

„San o ljubavi i smrti“ (2007)

„Kuća sećanja i zaborava“ (2014)

Eseji:

“Fragmenti iz mračnih vremena“ (1994)

„Jesmo li čudovišta“ (1997)

„Svetovi u haosu“ (2004)

Zajedno sa Mirkom Kovačem objavio je „Knjigu pisama 1992—1995“ (2003).

Kao dramaturg, scenarista ili koscenarista radio je, između ostalih, na filmovima Okupacija u 26 slika, Pad Italije, Ko to tamo peva, Bure baruta (nagrada kritike u Veneciji, nagrada Feliks za najbolji evropski film godine), Poseban tretman (nagrada u Kanu), Paviljon 6, San zimske noći (Gran pri filmskog festivala u San Sebastijanu), Optimisti (Gran pri u Valjadolidu i Ženevi), Kad svane dan (srpski kandidat za Oskara 2012. godine).

Nagrade

Za svoj književni rad dobio je sljedeće nagrade:

Nagrada Saveza Jevrejskih opština Jugoslavije, za pjesmu „Brodovi lutalice”, 1960.[10]str. 127.

Nagrada lista „Mladost”, za knjigu pripovjedaka Bunar u tamnoj šumi, 1964

Nagrada „Milan Rakić”, za knjigu kratke proze Zapisi o stvarnom i nestvarnom, 1970

Andrićeva nagrada, za zbirku pripovjedaka Princ vatre, 1987.

BIGZ-ova nagrada, za knjigu pripovjedaka Princ vatre, 1988.

Prosvetina nagrada, za roman Hodočasnici neba i zemlje, 1995.

NIN-ova nagrada, za roman Kuća sećanja i zaborava, 2014.

Nagrada „Meša Selimović”, za roman Kuća sećanja i zaborava, Tuzla 2015.

Nagrada Narodne biblioteke Srbije za najčitaniju knjigu godine, za roman Kuća sećanja i zaborava, 2015.

Nagrada „Stanislav Lem”, 2016.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu