Ovo pitanje sve češće postavljaju vjernici, naročito kada se smrtni slučaj dogodi u danima pred Vaskrs. Tuga u srcu, sveće i tišina u domu često ne idu uz običaje koji simbolizuju život, pobedu nad smrću i novu nadu. Ipak, stav Srpske pravoslavne crkve po ovom pitanju je veoma jasan.
Vaskrs se ne otkazuje
Kako objašnjavaju iz crkve, praznik Hristovog vaskrsenja ne prestaje da bude svetkovina – bez obzira na tugu i gubitak. Čak i kada je dom zavijen u crno, Vaskrs se poštuje i obilježava jer ima dublji smisao.
Farbana jaja, simbol vječnog života, nisu nešto što se izbjegava u žalosti. Iako je prirodno da se ljudi povuku i u tišini obilježe dane tuge, crkva podseća da Vaskrs nadilazi tugu.

“Ne postoji zabrana da se jaja farbaju”
Pravoslavni sveštenik Slaviša Milenković za Svetoslavlje kaže:
– Ne postoji zabrana da se jaja farbaju. Vaskrs je praznik nad praznicima i nema otkazivanja Vaskrs. Ne možete reći – kod mene u kući je neko umro i ja neću da slavim Vaskrs. Naprotiv, Vaskrs se upravo i slavi jer je Isus vaskrsao da bismo mi imali vječni život. Ne slavi se zbog šunke, jaja i vina, već zbog pobjede nad smrću – rekao je sveštenik.
On naglašava da farbanje jaja ne mora biti vesela svetkovina, ali ni ne treba biti znak nepoštovanja prema preminulom. Naprotiv – upravo u trenucima tuge, podsjećanje na Vaskrsenje Hristovo donosi utehu i smisao, prenosi Lepa i Srećna.
Kako pristupiti prazniku dok žalimo
Ako se odlučite da farbate jaja, to ne mora biti uz slavlje, pjesmu i raskošnu trpezu. Može biti skromno, tiho, u znaku vjere i nade, a ne svetkovanja. Jaja se mogu ofarbati u simboličnom broju, a okupljanje porodice može imati ton sjećanja, mira i duhovne povezanosti.
Sveštenici podsjećaju da nije greh obeležiti praznik u žalosti, jer Vaskrs ne znači zaborav – već vjeru u vječni život. A to je, kako crkva uči, ono što najviše možemo poželeti onima koje više nema među nama.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu