Nije ovo, naravno, nikakva činjenica, nego tek jedan od prijedloga koji su iznijeli iz SPS tokom posljednje javne rasprave o Nacrtu ustava Republike Srpske u Banjaluci. Ništa inovativno, ali s obzirom na ovdašnje političke okolnosti, moglo bi da bude spekulativno.
Ali, prije nego što dođemo do ovog drugog dijela, bilo bi zanimljivo osvrnuti se na minimalnu starost kandidata za predsjednika u zemljama regiona, ali i šire.
Tek 18 godina, dovoljno je da bi se neko kandidovao za predsjednika Srbije, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore. Ovo pravilo, primjera radi, vrijedi i u Francuskoj i Finskoj. U Austriji bi predsjednik trebalo da ima minimalno 35, a isto važi i za Mađarsku, Ruminiju, Irsku, Island, ali i SAD, na čiji se Ustav, iz SPS, i pozivaju.
U pojedinim zemljama, taj prag je veći. Tako bi u Albaniji, Bugarskoj, Češkoj, Grčkoj, Njemačkoj…, kandidat za predsjednika trebalo da ima minimalno 40 godina, dok bi u Italiji, bilo dovoljno čak 50.
Vratimo se sada na ovdašnje prilike. Pored aktuelnog predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji je, u više navrata, najavljivao svoju kandidaturu na izborima 2026, tu se, iako ne zvanično, provlači još jedno ime. Neko ko bi mogao da mu stane na crtu. I neko ko, zapravo, nikada i nije krio tu ambiciju. Riječ je, pogađate, o gradonačelniku Banjaluke i predsjedniku PDP Drašku Stanivukoviću.
Prepreke
I tu dolazimo do malog problema, koji se, u ovom trenutku, zapravo, ne može nazvati problemom. Jer, kao što rekosmo, SPS je iznio samo prijedlog.
Stanivuković nema 35 godina, a neće ih imati ni iduće godine. Ako bi, hipotetički, prijedlog SPS prošao, on bi mogao da zaboravi na kandidaturu.
I upravo zbog toga bi pojedinci mogli da posumnjaju u namjere SPS, iz kojeg naglašavaju da žele samo da slijede dobre prakse. Pominju oni tu, između ostalog, i visoku stručnu spremu za ministre i predsjednike Vlade, što bi moglo da ugrozi malo širi krug ljudi, ali o tome, drugi put.

Politika analitičarka Ivana Marić, smatra da bismo trebali da prepisujemo pozitivna iskustva, ali bi, ipak, kako kaže, prednost dala nekih korisnijih prijedlozima.
– Nije isključeno da u SPS na ovaj način pokušavaju da vrate Stanivukoviću za oduzimanje njihovih članova, jer, ako posmatramo, među ostalim potencijalnim kandidatima, nema mlađih od njega. Zapravo bi i neobično bilo da predsjednik bude mlađi od 35 godina, ali bi, ipak, bilo korisnije da se na izvršnim funkcijama broj mandata ograniči na dva. Posebno na lokalnom nivou – smatra Marićeva.

Politički analitičar Drago Vuković smatra da ove koincindencije mogu da budu zanimljive, ali da predlagač nije imao namjeru da prijedlogom o starosti kandidata za predsjednika, ugrozi Stanivukovića.
-Nisu ga imali u vidu kao nekog ko bi mogao da pomrsi račune nekom već viđenom na tom mjestu na izborima 2026. godine. Ali, bez obzira na ovaj prijedlog u novom Ustavu, koji, po mom mišljenju, neće biti usvojen, nesporno je da Stanivuković predstavlja vrlo interesantnu političku pojavu i svi oni, koji ga podržavaju ili osporavaju, moraju voditi računa o toj činjenici. U svakom slučaju, biće interesantna borba za predsjednika Republike Srpske – ističe Vuković.
Sada je, svakako, na skupštinskom Odboru za ustavna pitanja da sastavi Prijedlog Ustava, o kojem će se, ponovo, raspravljati u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Da bi Ustav bio usvojen, potrebne su dvije trećine glasova, odnosno 55 od 83 poslanika. U tom slučaju, tri poslanika bi morala da postanu “izdajnici” opozicije.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu