Eksplozija je izbacila ogroman oblak pepela i gasa više od 50 kilometara uvis u atmosferu, daleko iznad visine na kojoj lete komercijalni avioni i gdJe se odvija većina vremenskih fenomena. Ali, ono što je zaista zapanjilo naučnike je što se efekat talasa nije tu zaustavio nastavio je da se širi sve do gornje atmosfere, gdJe sateliti kruže oko naše planete.
Vulkan je bio relativno neaktivan od 2014, da bi eruptirao 20 decembra 2021. Veliki oblak pepela bio je vidljiv iz Nukualofe, prestonice Tonge udaljene oko 70 km od vulkana.
Erupcija je dostigla veoma moćan vrhunac skoro četiri nedelje kasnije, 15. januara.
Prema indeksu vulkanske eksplozivnosti (VEI), erupcija je ocIJenjena najmanje sa VEI-5. Vulkan, koji su naučnici opisali kao “čekić magme”, je na svom vrhuncu proizveo seriju od četiri podvodna potiska, pomerio je 10 kubnih kilometara stena, pepela i sedimenta, i generisao najveću atmosfersku eksploziju zabIlJeženu modernim instrumentima.
Tonga Volcano eruption heard from Lakeba, Fiji 😢🇹🇴 #TongaVolcano pic.twitter.com/qc9ISL25QX
— Portia Domonatani Dugu (@portiajessene) January 15, 2022
Erupcija je proizvela cunami koji je zahvatio Tongu, Fidži, Američku Samou, Vanuatu, Novi Zeland, Japan, Sjedinjene Američke Države, ruski Daleki Istok, Čile i Peru. Najmanje četvoro ljudi je stradalo, bilo je povređenih, a neki su vJerovatno nestali u Tongi zbog talasa visine do 20 metara. Talasi visine do 45 metara pogodili su nenaseljeno ostrvo Tofua. DvIJe osobe su se udavile u Peruu kada su talasi visine dva metra pogodili obalu, dok je jedna osoba umrla od na Fidžiju od indirektnih posledica.
Pepeo od erupcije dospeo je na glavno ostrvo Tongatapu, zaklanjajući Sunce. Glasne eksplozije mogle su se čuti 65 km dalje u Nukualofi, dok su sitne kamenice i pepeo padali sa neba. Mnogi stanovnici Tonge su se zaglavili u saobraćaju dok su pokušavali da pobegnu na viši teren.
Eksplozija se čula na Samoi, 840 km dalje, pre nego što se zvuk proširio na udaljenije zemlje. Stanovnici Fidžija, udaljeni preko 700 km, opisivali su zvuke grmljavine, dok je “udar” erupcije takođe zabeležen u Nijueu i Vanuatuu. Stanovnici jugozapadnog Nijua prijavljivali su potrese i podrhtavanje zgrada. Američki geološki zavod (USGS) procenio je erupciju na površinsku magnitudu talasa od 5,8.
Zvuk eksplozije stigao je dva sata kasnije i do Novog Zelanda, udaljenog više od 2.000 km. Serija eksplozija mogla je da se čuje oko 3:30 ujutro po lokalnom vremenu kod Enkoridža na Aljasci, udaljenog od vulkana oko 9.300 km – trajala je oko pola sata. Zvuk niske frekvencije trajao je približno dva sata. Eksplozije su se čule čak i u kanadskom Jukonu – 9.700 km dalje, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu