Svijet

Nazvan po boginji zore: U neposrednoj blizini Zemlje otkriven dosad neviđen “molekularni oblak”

Nevidljivi molekularni oblak koji bi mogao baciti svijetlo na to kako nastaju zvijezde i planete otkriven je iznenađujuće blizu Zemlje.

Pluton i Zemlja
FOTO: NASA/WIKIPEDIA
veličina Plutona u odnosu na Zelju

Nazvan Eos po grčkoj boginji zore, oblak gasa izgledao bi ogromno na noćnom nebu kada bi bio vidljiv golim okom.

Širok je otprilike 40 puta više od Mjeseca i težak oko 3.400 puta više od mase Sunca, rekli su istraživači u studiji objavljenoj u ponedjeljak u časopisu Nature Astronomy.

– U astronomiji, vidjeti prethodno nevidljivo obično znači zavirivati dublje sa još osjetljivijim teleskopima – otkrivati te manje planete… te udaljenije galaksije – rekao je koautor studije Tomas Hauort, astrofizičar sa Univerziteta Kvin Meri u Londonu.

– Ova stvar nam je bila prilično blizu, u kosmičkom dvorištu, i jednostavno smo je promašili – dodao je.

Molekularni oblaci se sastoje od gasa i prašine iz kojih mogu da se formiraju molekuli vodonika i ugljen monoksida. Guste nakupine unutar tih oblaka mogu se urušavati i formirati mlade zvijezde.

Naučnici obično uočavaju molekularni oblak pomoću radio i infracrvenih opservacija koje mogu otkriti hemijski potpis ugljen monoksida, objasnio je Hauort.

Obično tražimo ugljen monoksid, samo jedan atom ugljenika i jedan atom kiseonika, a on prilično lako emituje svjetlost na talasnim dužinama koje možemo da detektujemo – rekao je. „(Ugljen monoksid je) svijetao, a imamo mnogo uređaja koji to mogu da uoče.“

Međutim, Eos je izmakao otkriću iako je najbliži molekularni oblak Zemlji, jer ne sadrži mnogo ugljen monoksida i zato ne emituje karakterističan potpis koji se detektuje konvencionalnim pristupima, rekli su istraživači.

Ključ za otključavanje ovog zapanjujućeg otkrića bila je potraga za ultraljubičastom svjetlošću koju emituje vodonik u oblaku.

– Jedini razlog zašto smo ga uspkeli uhvatiti u ovom slučaju je taj što smo ga gledali drugom bojom svjetlosti – dodao je Hauort.

Prozor u formiranje Sunčevog sistema

Hauort i njegove kolege otkrili su Eos u podacima prikupljenim spektrografom dalekog ultraljubičastog zračenja nazvanim FIMS-SPEAR koji je radio kao instrument na južnokorejskom satelitu STSAT-1.

Podaci su postali javno dostupni 2023. godine kada ih je otkrio glavni autor studije Blejksli Barkart, vanredni profesor na Odjeljenju za fiziku i astronomiju Ratgers škole umjetnosti i nauka.

Spektrograf razlaže daleku ultraljubičastu svjetlost koju emituje materijal na njegove sastavne talasne dužine, slično kao što prizma radi sa vidljivom svjetlošću, stvarajući spektar koji naučnici mogu da analiziraju.

Ovo je prvi molekularni oblak otkriven direktnim traženjem emisije molekularnog vodonika u dalekom ultraljubičastom području – rekao je Barkart.

– Podaci su pokazali da su molekuli vodonika usijani svjetlucavim područjem detektovanim putem fluorescencije u dalekom ultraljubičastom spektru. Ovaj oblak bukvalno svijetli u mraku.

Blizina molekularnog oblaka Zemlji pruža jedinstvenu priliku za proučavanje načina na koji se formiraju solarni sistemi, rekao je Barkart.

– Naše otkriće Eosa je uzbudljivo jer sada možemo direktno mjeriti kako se molekularni oblaci formiraju i raspadaju, te kako galaksija počinje da transformiše međuzvjezdani gas i prašinu u zvijezde i planete – dodao je.

Astronomi su mislili da dobro poznaju lokacije i svojstva molekularnih oblaka unutar oko 1.600 svjetlosnih godina od Sunca, što je ovo „prilično zanimljivo otkriće“ učinilo prilično iznenađujućim, rekla je Melisa Meklur, docentkinja na Univerzitetu u Lejdenu u Holandiji.

Pročitajte još

– Ovaj novi molekularni oblak, Eos, udaljen je samo 300 svjetlosnih godina, što je bliže od bilo kog molekularnog oblaka za koji smo ranije znali – rekla je Meklur, koja nije bila uključena u istraživanje.

– Zbunjujuće je zašto se nešto tako veliko nalazi upravo u našem solarnom komšiluku, a da ga ranije nismo vidjeli – dodala je.

– To je kao da živite u predgrađu sa nadzemnim kućama i otvorenim parcelama i odjednom shvatite da se na jednoj od parcela zapravo nalazi skriveni podzemni bunker, piše N1.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu