Društvo

Slučaj o kojem se i danas priča: Beba džin rođena sa 7,5 kilograma u beogradskom porodilištu i dalje drži rekord

U beogradskim porodilištima, rijetko se desi da se rodi beba sa natprosječnom težinom, ali kada se dogodi, „bebe džinovi“ postaju pravi mali heroji i centar pažnje svih prisutnih.

Bebe u porodilištu
FOTO: ZORAN ILIĆ/RINGIER

 Svake godine u GAK „Narodni front“ rodi se nekoliko natprosječno krupnih beba, od kojih neke prelaze i 5.000 grama. Iako su uglavnom dječaci ti koji drže rekorde u težini, 2019. godine, titulu najkrupnije bebe ponosno je nosila djevojčica Mila. Poseban rekord porodilište „Narodni front“ pamti iz davne 1988. godine, kada je na svet prirodnim putem došla beba težine oko 7.500 grama!

„Bebe džinovi“, odnosno bebe rođene sa natprosječnom težinom nisu tako česta pojava, te kada se u nekom od beogradskih porodilišta zabilježi ovakva prinova, beba od prvog dana po dolasku na svijet postane centar pažnje javnosti.

Svake godine u GAK „Narodni front“ rodi se od osam do osam i po odsto djece koja imaju tjelesnu masu iznad 4.000 grama, od čega se oko tri odsto beba kvalifikuje kao hipertrofično, odnosno natprosječno krupno.

Doktori krupnim bebama, kako kažu, smatraju samo one koje imaju tjelesnu masu na skalama rasta iznad 90. percentila za gestacijsku starost (trajanje trudnoće).

Recimo tokom 2018. godine najkrupnija beba imala je 5.800 grama, a porođaj je dovršen carskim rezom. Te godine su u porodilištu KBC Zvezdara od 2.200 rođenih beba, tri imale preko 5.000 grama.

Pročitajte još

Iako su uglavnom dječaci krupnije bebe, 2019. godine prvo mjesto po težini sa kojom je rođena, zauzela je djevojčica Mila.

Porodilište “Narodni front” čuva rekord najteže rođene bebe

Međutim, duga istorija porodilišta „Narodni front“ pamti da je najkrupnija beba od njegovog nastanka došla na svijet još 1988. godine.

– Ta čuvena beba rekorder imala je oko 7.500 grama, na svijet je došla prirodnim putem, a nakon rođenja imala je dobru vitalnost i adaptiranost – rekla je jednom prilikom za „Blic“ dr Tanja Lazić Mitrović, zamjenica načelnika Odjeljenja neonatologije GAK „Narodni front“.

Stručnjaci navode da je jako bitno prije porođaja odrediti tjelesnu masu ploda ne bi li se isplanirao odgovarajući način porođaja, jer krupne bebe tokom rođenja mogu povrijediti sebe, ali i majku ako porođaj nije dobro isplaniran.

– Sve ukupno krupna beba jeste velika briga, kako za ginekologa-akušera, tako i za neonatologa, ali takođe, predstavlja veliku radost za majku i veliki ponos za očeve. Bebe rekorderi mogu, ali ne moraju da izrastu u krupne ljude, to odlučuju geni i faktori sredine – zaključila je doktorka Lazić Mitrović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu