Ovako je krajem februara ove godine RTRS izvijestio javnost o posjeti američkih pravnika Banjaluci, pod naslovom :”Započeta istraga, nepoznato gdje je utrošeno 250 miliona dolara u BiH od USAID-a”.
Vijest su, potom, preuzeli i ostali mediji u BiH i stvarni razlozi dolaska američkih advokata ostali su pod velom tajne.
Naime, advokat Martin De Luka u Banjaluku, kako piše Istraga, nije dolazio kako bi istraživao utrošak novca USAID-a. Razlog dolaska su sastanci na kojima se dogovarao angažman advokatske kancelarije Boies Schiller Flexner (BSF) za poslove “lobiranja” u korist predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Osim u februaru, američki advokati i pravnici u Banjaluku su dolazili i početkom aprila. Delegaciju je činilo ukupno sedam američkih i britanskih državljana i to: Luk Langam, Brena Mekonel, Endru Herzi, Endru Smit, Džon Kučera, Anita Franklin i Martin De Luka. Tokom boravka bili su smješteni u hotelu u centru Banjaluke, a rezervaciju smještaja i troškove pokrio je Kabinet predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

U hotel su se prijavili 04. aprila, a odjavili 11. aprila. Nakon dolaska ove delegacije, upravu hotela kontaktirao je Siniša Milić iz Zvornika, koji je dodatno rezervisao salu za sastanke, namijenjenu za poslovne aktivnosti članova navedene grupe.
Siniša Milić je predsjednik Udruženja za mobilnost i edukaciju ,,Aranea” iz Zvornika. Radi se o udruženju bliskom vladajućoj strukturi u Srpskoj čiji su osnivači istaknuti članovi funkcioneri SNSD-a. Milić je prilikom rezervacije tražio da se račun za korištenje sale kao i svi drugi troškovi koji nastanu po tom osnovu fakturišu udruženju ,,Aranea“.
Zaposleni BSF-a su svakodnevno po nekoliko sati radili u rezervisanoj sali za sastanke, te redovno odlazili na konsultacije u Palatu predsjednika RS. Po njih su dolazila službena vozila Kabineta predsjednika, a Milan Srdić (radnik kabineta) je bio zadužen za logističku podršku i njihove potrebe tokom boravka u Banjaluci. U Palati predsjednika RS, američki i britanski pravnici iz BSF-a su se sastajali sa savjetnicima Markom Romićem i Branislavom Okukom.
Navedena advokatska kancelarija je zapravo angažovana radi lobiranja kod nove američke administracije sa ciljem ukidanja sankcija koje su uvedene političkom vrhu RS, te preusmjeravanja pažnje američke administracije na aktere iz FBiH koje će predstaviti kao korisnike tajnih USAID fondova korištenih protiv Srpske. Dva člana pomenute advokatske kancelarije, Endru Smit i Martin De Luka, posjetili su Ministarstvo unutrašnjih poslova RS, gdje su održali sastanak sa direktorom policije, Sinišom Kostreševićem.
Prilikom prelazaka granice, korišteni su automobili u vlasništvu ,,Predsjednika RS“, ,,Republičkog protokola Vlade RS“ i ,,Sekretarijata Vlade RS“.
Ranije u svojoj karijeri, Martin De Luka je služio kao tužilac u Ministarstvu pravde SAD-a kao specijalni pomoćnik američkog tužioca u Kancelariji državnog tužioca za južni okrug Njujorka i kao pomoćnik okružnog tužioca u Kancelariji okružnog tužioca Njujorka.
On je procesuirao slučajeve koji su uključivali korupciju, složene slučajeve prevara, pranje novca, utaju poreza, organizovani kriminal, finansiranje terorizma i međunarodnu trgovinu narkoticima. Ovi slučajevi često su zahtijevali saradnju s FBI-jem, Ministarstvom nacionalne bezbjednosti SAD-a, američkim obavještajnim agencijama i stranim partnerima za provođenje zakona, pružajući mu razumijevanje o tome kako upravljati krizama koje obuhvataju jurisdikcije i uključuju više učesnika.
Inače, De Luca je bio advokat Marku Fogelu koji je 11. februara ove godine pušten na slobodu. Fogel je 2022. godine uhapšen i osuđen u Rusiji na 14 godina zatvora zbog navodnog krijumčarenja droge.
Martin De Luka je i advokat Trump Media Group i video platforme Rumble koji se žalio na blokadu društvene mreže u Brazilu koju je u januaru ove godine odredio ministar Vrhovnog federalnog suda u Brazilu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu