Odluka suda, koja bi mogla definisati njenu reputaciju, odnosiće se na to da li je Evropska komisija prekršila pravila o transparentnosti time što je odbila da objavi sadržaj njenih tekstualnih poruka sa izvršnim direktorom Fajzera Albertom Burlom.
Sud EU u srijedu donosi odluku
Nakon što se donese odluka u srijedu, “Fajzergejt” bi mogao da ima široke posljedice na način na koji visoki zvaničnici EU obavljaju poslove iza zatvorenih vrata, ali bi takođe mogao da baci sjenku na drugi mandat Fon der Lajen, koji je započeo 1. decembra.
Dok se bori da očuva relevantnost Komisije usred rastuće nacionalističke retorike u EU, već je naišla na kritike zbog tendencije da centralizuje moć i povuče se od svojih ekoloških obaveza.
Suštinsko pitanje je da li bi tekstualne poruke trebalo da se klasifikuju kao dokumenti, i stoga budu podložne objavljivanju u ime transparentnosti.
Dok mnogi smatraju da bi one trebalo da budu tretirane kao svaki drugi oblik zvanične komunikacije u vezi sa donošenjem političkih odluka, Komisija tvrdi da nije tako.
Veliki skandal Ursule fon der Lajen
Ovaj slučaj je pravno komplikovan za Fon der Lajen, jer ne samo da je lično odobrila najveći ugovor za vakcine u bloku — vrijedan milijarde evra — već predsjedava institucijom koja je zadužena za sprovođenje evropskih zakona, uključujući principe transparentnosti i odgovornosti. Ako sud odluči protiv nje, to bi moglo da pruži političko oružje širokom krugu kritičara.
To bi takođe predstavljalo veliki skandal, jer se dešava samo nekoliko mjeseci nakon što je javno obećala da će braniti standarde transparentnosti, efikasnosti i poštenja u svom drugom mandatu.
– Ova sudska presuda mogla bi označiti prekretnicu za transparentnost u EU. Kada su u pitanju ključne odluke, naročito one koje se odnose na javno zdravlje, tajnovitost treba izbjegavati – izjavila je Šari Hinds, službenica EU za političku integritetu u nevladinoj organizaciji Transparensi International.
Ovaj slučaj pokrenuli su Njujork tajms i bivši šef njihovog biroa u Briselu, koji su podnijeli tužbu protiv odluke Komisije da ne objavi tekstualne poruke 2022. godine.
Javnost je za ove poruke saznala u tekstu Njujork tajmsa iz aprila 2021. godine, kada je Burla opisao njihove razmjene kao način za izgradnju “dubokog povjerenja” i olakšavanje pregovaranja o značajnom ugovoru o vakcinama.
Ovaj dogovor, koji je finalizovan u maju 2021, podrazumijevao je da EU kupi do 1,8 milijardi doza vakcine Fajzer protiv kovida-19, što je bio najveći ugovor koji je Brisel sklopio.
Ugovor je predviđao unaprijed kupovinu 900 miliona doza, uz mogućnost naručivanja još 900 miliona, za isporuku tokom 2022. i 2023. godine.
Poziv na buđenje
Evropski ombudsman je 2022. godine ustanovio da je neuspjeh Komisije da potraži pomenute tekstualne poruke predstavljao loše upravljanje.
Emilo O’Rejli, ombudsmanka od 2013. do 2025. godine, nazvala je to “pozivom na buđenje” za EU institucije.
Ona je izjavila da je transparentnost pod mandatom Fon der Lajen krenula unazad.
Takođe je posebno kritikovala samu Fon der Lajen, optuživši je u intervjuu za “Politiko” prošle godine da je stvorila kulturu “zadržavanja informacija” iz političkih razloga.
Kritikovala je i njen izostanak sa jedine sudske rasprave održane u ovom slučaju do sada.
– Slon koji nije bio u prostoriji. Jedina osoba koja je mogla da nam kaže sve nije bila tu – rekla je.
U izjavi za Politiko, Komisija je navela da nikada nije poricala razmenu tekstualnih poruka sa izvršnim direktorom Fajzera.
– U to vrijeme, kada je svijet bio pogođen teškom pandemijom, mnogi lideri su bili u redovnom kontaktu sa izvršnim direktorima farmaceutskih kompanija. Razmjena tekstualnih poruka ne znači da su ugovori pregovarani na tom nivou ili čak putem razmjene poruka – dodali su.
Skandal sa finansijskim krivičnim djelima
Pritisak na Fon der Lajen raste i van ove presude. Evropski javni tužilac, zadužen za istraživanje ozbiljnih finansijskih zločina protiv finansijskih interesa EU, potvrdio je da istražuje Komisiju u vezi sa njenim postupkom pri nabavci vakcina.
U martu je šefica EPPO Laura Koveši potvrdila da je njena kancelarija nedavno intervjuisala zvaničnike Komisije o tome kako su pregovori o vakcinama vođeni.
EPPO je saopštio da neće komentarisati istragu koja je u toku, piše Politiko.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu